van de tenten bevond. De verlichting vond plaats door mid del van onsierlijke vetlampions, de tenten waren laag en de wandelpaden smal. De feestelijke verlichting van allerlei objecten, inclusief het onthulde beeld, had nogal te lijden van de felle wind. Aan het eind van deze belangrijkste van de drie feestdagen waren er uitgehongerde typografen, boze boekhandelaren omdat ze achteraf gezet waren en ontevreden leden van de sub-commissies voor het beeld die genegeerd waren. Maar hoe verging het de doorsnee feestvierder die buiten groeps verband naar Haarlem kwam? Eén van hen, Herman He- ijermans Sr., journalist bij de nrc, noteerde later zijn herin neringen aan deze dag. 1,1 Helemaal betrouwbaar zijn die niet (zo herinnert hij zich mooi zomerweer), maar ze geven toch een aardig beeld. Alle zetters, drukkers en redacteuren van de krant kregen een vrije dag. De werklieden, die in groepsverband aan de optocht deelnamen, kregen zelfs vrije reis- en verblijfkos ten: Nooit is Lourens Coster zo populair geweest als toen -, ook bij mij, want ik ging er wel heen op eigen kosten, maar had niet voor verslag te zorgen! Hoe het daarmede is gegaan weet ik me niet te herinneren. Waarschijnlijk is voor alle couranten een uniform verslagje door den een of ander op gemaakt. Alles in het land wat tot het vak behoorde trok naar Haarlem. Bij die massa lieden sloten zich vele duizen den belangstellenden en nieuwsgierigen aan, van heinde en verre gekomen. Het was mooi zomerweder. Vas Dias (de oude, de toenmalige hoofdverslaggever van het Haagse Correspondentiebureauen enige andere journalisten, waarbij ik mij aansloot, wij ontbeten vluchtig omstreeks negen uur in een koffiehuis tegenover het station en beslo ten er nu eens een vrolijk dagje van te nemen; maar de mens wikt en de omstandigheden beschikken. Van den op tocht en de onthullingsplechtigheden zal ik maar niets ver tellen. Vermelden doe ik slechts dat wij daarna uitgingen, wandelende, kennissen ontmoetende en praatjes makende, hier en daar "aanleggende" en met vrienden en bekenden drinkende en klinkende. Wat kwam het er op aan? Wij wa ren uit! Te werken hadden wij niet en een fijn diner zou ons restaureren. In opgewekte stemming keerden wij van den Hout naar de stad terug om te dineren; doch nergens was meer iets te krijgen! Heel Haarlem was leeg gegeten. Tot zelfs banket-, koek- en broodbakkers waren uitverkocht en voor geen millioen was een Haarlemse schar te krijgen. Al coholische en andere dranken bleven in overvloed voor- 117

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 117