's Avonds van zeven tot negen was er een orgelconcert in de Bavo. Na een half uur begon het publiek zich te vervelen en werd er hinderlijk gepraat en geschuifeld over de graf zerken. Hoogtepunt van de slotdag was het vuurwerk op het exerci tieveld buiten de Nieuwpoort. Er was een tribune voor 700 personen die een gulden per stuk betaalden. Volgens Asmodée had de feestcommissie voor de bouw van de tri bune een bloedprijs bedongen, hoewel ze geld genoeg had. En alle waar is naar zijn geld. Vóór en tijdens het vuurwerk zakte deze en twee andere tribunes successievelijk in el kaar. Er ontstond veel gekerm, geween en geklaag, dames vielen in onmacht en heren vloekten en tierden. Zodat het feest van Coster op echt nationale wijze besloten werd. De Tijdspiegel beschrijft het ongeluk zeer bloemrijk: Een uur echter vóór den aanvang van de knaleffecten en het rikketikketiktak der vuurpijlen en zwermpottenhad deze stellaadje gemeend den voorsmaak te moeten geven van het geluid, dat weldra, hij het ontsluijeren van van Leeuwens pyrotechnische bekwaamheden volgen zou, en, in deze eeuw overhellende tot het gevoelen van een aantal menschen, die meenen dat in gelijkheid van allen de waar borg voor het geluk der maatschappij gelegen is, stelde de tribune zich op effen lijn met den grond, feestelijk bedan kende om in het gewigtige oogenblik mede te werken om enkele menschen boven hunne natuurgenooten te doen uit steken; iets dat echter de wensch noch de zucht kan zijn ge weest van den solieden meester-timmerman en zijn achtba ren compagnon-ondernemer. Weldra hoorde men, misschien als een gevolg van de eerste verzakking, ondei de, laat mij maar zeggen, meer officieele tribune, eenig ge klop, veroorzaakt door het hier en daar aanbrengen van een spijkertje tot versterking dezer stellaadje, gepaard met de bede, die echter minder onderaardsch klonk, dat het pu bliek zoo vriendelijk zou zijn niet met de voeten te applau disseren, maar Haaarlemsch-rustig van zijne te verwach ten verrukking te doen blijken. Naauwelijks evenwel stond de antieke drukpers, volgens het kruidprogramma, in volle vuur, of deze tribune meende door haar gekrikkrak te moe ten uitdrukken wat hare bezetters niet geoorloofd scheen, terwijl zij, onder het applausissement van het achter haar voortwemelende minder bevoorregte deel der bevolking, ten blijke dat de zucht tot gelijkheid ook den mensch wel degelijk is aangeboren, den weg van Newtons appel volgde en ook weder getuigde voor de aantrekkingskracht der aar de. Gelukkig kwamen zij, die er hun leven aan hadden toe- 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 121