Als ik langer leef dan gij - Immers t is te wachten - En 'k vier weer een eeuwgetij Met uw nageslachten, Dan, leer hun mijnfeestkronijk: Theorie is geen practijk: Wie 't volmaakte wenschen, Zoeken 't niet bij menschen. (Uit: 'Costers nazang') Misschien pleitte het wel voor de rustige en degelijke aard van de Haarlemmers dat ze niet zo goed in staat waren een dergelijk massaal volksfeest goed te organiseren. J.A. Alberdingk Thijm, die zijn alter ego Pauwels Foree- stier een verslag liet schrijven van het Haarlemse feest, ver geleek dit gebeuren met de zoveel indrukwekkender festi viteiten die de Belgen wisten aan te richten. Volgens hem had het Costerfeest ook genoeglijke elementen die aan de Zuid-Nederlandse feesten ontbraken: Zie, die netheid, die keurigheid, die zindelijkheid, die huis lijkheid, die eenvoudige eenigszins zelfs pruikachtige ge moedelijkheid, die doorkwam in het haarlemsche feest - die vindt men nergends dan bij ons. Als een lief nichtjen met een frisschen blos en kastanje bruine krullen, u, op uwe koperen bruiloft, beschroomde- lijk eenige hollandsche vaerzen in de eene of andere melo dieuze provincie-dialekt komt opzeggen, is dat u niet veel aangenamer dan dat eene geoefende deklamatrice u bij die gelegenheid eene sterk geteekende kunstvoordracht houdt? - Daar was iets juveniels, iets maagdelijks in de haarlem sche feestvreugde, en dat trof mij ongemeen. '2) Noten I- Haarlem 1858. Dit boek beschrijft uitgebreid de voorgeschie denis van het beeld en de feestelijkheden bij de onthulling. 2. Vgl. ook het recent verschenen opstel van Micky Cornelis- sen, '"O nageslacht van Coster, wat slaat ge uw voorvader in 't aangezigt!" A.C. Kruseman en de Costers-feesten van 1856', in: W. van den Berg e.a. (red.), Haarlemsche kringen (Hilversum, 1993), pp. 129-138. 3. De naamgever van het blad is een kreupele duivel voor wie niets verborgen blijft. 4. Kennelijk stond op dat moment het schavot nog opgesteld voor het stadhuis. 5. Asmodée 16 juli 1856. 6. De Tijdspiegel (1856) 11, pp. 148-160; De Nederlandsche Spectator van 4 augustus 1856, pp. 247-248; Asmodée van I 23

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 123