dranken onder de maaltijd opbracht en aan tafel diende. Willem Borski n was op de eerste dag van dat jaar overle den. Na de dood, eerst van zijn veelbelovende oudste klein zoon Van der Vliet, daarna in 1877 van een tweede klein zoon en van zijn echtgenote, had hij zijn lust in het leven verloren. De aanhoudende klachten over zijn gezondheid waren vooral de laatste jaren toegenomen. Gekweld door gewrichtsreumatiek nam hij grote doses salicyl. Lopen zonder krukken was hem onmogelijk. Zijn gezichtsvermo gen was sterk verminderd, zodat hij reeds geruime tijd bij het lezen de bijstand behoefde van zijn secretaris en voorle zer P.J. van Eldik Thieme (1840-1907). De periodiek uit Aken toegezonden flessen 'oogen water', hem door de Overveense nachtwacht Prenen bezorgd, gaven geen baat. Op 26 november 1880 had hij ten overstaan van de plaatse lijke notaris J.L. ter Hoffsteede zijn testamentaire beschik kingen gemaakt. Vooral zijn laatste levensjaar was zwaar en verdrietig geweest. Een verlossing voor hem dat hij op 1 januari 1881 insliep, 81 jaar oud. Zijn voorlaatste rust plaats werd het oude kerkhof te Overveen. Hij had de moei lijkste taak die de mens moet voleindigen, volbracht: oud worden met waardigheid en het leven loslaten. Steeds had den de calvinistische deugden van werklust, soberheid en spaarzaamheid, passend in de quasi-puriteinse sfeer van de negentiende eeuw, Borski's geesteshouding gesteund. Hij leidde een dragelijk Spartaans bestaan. Grandeur was hem vreemd geweest. Op zijn buiten droeg hij versleten, soms verstelde kleding. Uitgaven op grond van prestige overwegingen werden niet gedaan. Kostbare bloembedden, exotische gewassen, met uitzondering van oranjebomen, waarvan de bloesem een opbrengst leverde - 0,01 per knop -en warme kassen waren op Elswout nog onbekend. Een ander voorbeeld. De wielbanden van zijn rijtuigen wa ren van ijzer, hoewel het rijden op rubber in zwang was ge komen. Het laatste was duurder en minder duurzaam en bovendien moest er meer belasting voor worden betaald, wijl het als luxe gold. In het algemeen bekommerde hij zich niet om het model of de prijs van zijn equipage. Velen in zijn omgeving hebben in Borski een man gezien, die zich altijd vrekkig betoonde, de verpersoonlijking van het geld. Daar kwam bij, dat hij in de omgang verre van gemakkelijk was, een slecht gehumeurde autocraat, iemand die zich volgens zijn schoonzoon/neef David van der Vliet niemand tot vriend wist te maken. In elk geval is hij een gestreng man geweest, zoals zovelen die in hun jeugd in de Franse tijd hebben geleefd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 126