Toch had zijn karakter ook andere facetten. Wie in nood verkeerde, kon altijd bij hem aankloppen. Het aantal armen dat hij ondersteunde, beliep enkele honderden. Armoede werd toen nog fatalistisch gedragen. Men toonde zich in het algemeen plooibaar en was gewend aan een gebogen hou ding. Verschillende jongens ook volgden een universitaire studie op Borski's kosten. Opmerkelijk was, dat hij graag aan lager wal geraakte Amsterdamse grootheden hielp, die dat niet steeds met dank beloonden, de Witsens bijvoor beeld, grote potentaten vóór 1795, maar nadien zeer sterk vervallen. Hierin deed Borski denken aan Voltaire, die me nigmaal aanzienlijke, in geldverlegenheid verkerende per sonages leningen verstrekte. Misschien wilde hij op zijn wijze de nadruk leggen op de macht van het geld tegenover het privilege van geboorte in een tijd van sociale beweging. Als een goed en zorgzaam meester had hij allen die op de dag van zijn overlijden bij hem in dienst waren en dat waren er enige tientallen - een pensioen toegelegd, levens lang, tot de jongste staljongen van 15 jaar. Aan zijn enige, gelijknamige zoon had Willem Borski bij prelegaat Els- wout in de meest ruime zin nagelaten. De geboorte van een stamhouder in 1834 was voor hem in het bijzonder en voor de Borski's in het algemeen een eve nement geweest. Die enige zoon zou als erfprins behandeld worden. Ter gedachtenis aan zijn ter wereld komen werd op Elswout midden in het gezicht op Haarlem in de herten- baan een bruine beuk geplant. Hierdoor werd nog nadruk kelijker het wezen van de in oorsprong royale strakke aan leg miskend, die door de Zochers toch al was aangetast met een bochtig watertje, waaroverheen een bruggetje, en door de plaatsing van twee knusse koepels met bloembakken en wat struikgewas aan elk der einden van de noordelijke pa rasollaan. Tweeëndertig jaar oud was Willem jr. in 1867 met de toen 19-jarige Jacoba Johanna van Hoey Smith - voor intimi: Jacqueline - uit Rotterdam getrouwd, een huwelijk dat een volslagen mislukking zou blijken te zijn en dat kinderloos zou blijven. Later, op hoge leeftijd, zou de bruid verklaren, dat ze ongerept haar tweede huwelijk was ingegaan. De of ficiële Amsterdamse society vond haar veel te elegant. In haar toiletten, waaraan zij heel veel tijd besteedde, volgde zij de Franse keizerin Eugénie na. Het echtpaar woonde te Amsterdam op Keizersgracht 566 (nu kerkgebouw) en in het goede seizoen te Overveen op Belvédère. De jonge Willem Borski was uit geheel ander hout gesne den dan zijn vader. In feite behoorde hij tot een nieuw type: 127

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 127