kuipen. Het ganse gebouw werd voorzien van vloerverwar ming. De firma Rijnierse Malefijt te Overveen nam de bouw van de boerderij en de muurwerken van kassen en bakken op de moestuin De Krocht aan de Elswoutslaan voor haar rekening. Nu is er een tennispark met de naam Duinvliet gevestigd en staat er de N.H.-kerk met bijgebouwen aan de Ramplaan. Petzold met zijn creatieve fantasie, daarbij geassisteerd door de jonge Leonard Springer uit Haarlem, ontwierp een grandioos park, dat welhaast tot perfectie was gebracht. Traagheid in de besluitvorming speelde ook hier een rol. Weer vertrok de rentmeester enige malen voor bespreking van wijzigingen naar Bunzlau. Dat betekende, dat pas in de loop van 1883 Petzolds tekeningen gereed kwamen. In deze jaren, waarin op Elswout grote bedrijvigheid heer ste, deden zich verschijnselen voor, die er op wezen, dat Willem Borski niet meer in de toestand van optimaal wel zijn verkeerde. Hemorroïden veroorzaakten klachten. Re gelmatig reisde hij naar Wenen in een poging om zich daar door professor Ferdinand Ritter von Hebra (1816-1889), een vooraanstaand dermatoloog, te laten genezen. Ook gaat de staat van zijn gebit snel achteruit. De in Ameri ka opgeleide en gevestigde dr. H. Parmly, Engelsman van geboorte, wordt te hulp geroepen. Hij telde de koning en de koningin en veel leden van de hofhouding onder zijn pa tiënten. Parmly had, hoewel zeer gefortuneerd, de vreemde gewoonte om voordat hij een behandeling ondernam, zich door zijn patiënten te doen betalen. Soms werden ze met uitgeholde maar niet gevulde kiezen, waarboven het tand vlees was aaneengenaaid, weggestuurd. Hij was een mode dokter en werd geadoreerd. Niemand wilde kwaad van hem horen. Parmly's grote concurrent in Europa was Thomas Evans te Parijs, die keizerin Eugénie onder zijn patiënten had. Na de debacle bij Sedan in 1871 hielp hij haar met zijn rijtuig vluchten naar de Kanaalkust. Van tijd tot tijd kwam Parmly bij Borski logeren. Gretig nam hij dan deel aan diens jachtpartijen. Wat geheel uit de toon viel, was dat Willem Borski zelfs in de middag van Eerste Kerstdag en op Tweede Kerstdag placht te jagen. Maar het meest zorgwekkend waren Borski's klachten die, naar zijn eigen zeggen, wezen op reumatische aandoenin gen. Onder pijnen gebukt, reisde hij herhaaldelijk naar het buitenland en deed daar bad- en drinkkuren. Zijn vrouw bleef meestal in Nederland. In dat reizen was men toen nog de massa voor, die toch wel iets van het reisplezier bederft.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 132