werd toen meer dan een kwart van het in het zogenaamde Grote Bos voorhanden geboomte ten val gebracht. Petzold is doende zijn plan tot herschepping van de park- aanleg op het papier te brengen. Huis en oranjerie wil hij in zijn opzet nauw verweven. Dat zou meebrengen, dat de bei de parasollanen, die aan twee zijden de hertenbaan omslui ten, voor de helft maar bij voorkeur geheel zouden moeten verdwijnen. Die ingreep was de bouwheer te kras: Van mijn linden kan ik niet scheidenheet het in een brief aan de rent meester. Naarmate hij lichamelijk steeds meer verzwakte, werd Wil lem Borski neerslachtig. In een brief van 14 februari 1884 aan zijn zuster Anna van der Vliet schrijft hij blij voor haar te zijn met het nieuwe Duinlust. Maar wat hem zelf betreft, zal hij ooit in het nieuwe Elswout wonen? If, when I will be allowed to remain, God knows with these (bedoeld is this) rumatique Having so much not being able to enjoy it; quelle dérision du sort. Hij lijkt geleidelijk afstand te nemen van aardse beslommeringen en van zijn goed. Zijn blik begint zich te richten op een andere wereld. Begin juni 1884 ontvangt mijn grootvader een laatste brief. Ik vind zeer goed U alles maar reddert. Het is hier mooij weer, niet te warm. Ik zie nu op de zee, waarboven de zon reeds eenigen tijd is opgegaan (7 uur). Verrukkelijk gezigt. Ik schrijf niet meer als noodig. In diezelfde trant een van de laatste briefjes aan zijn zuster: I am now lying on my bed and look over the beautiful Mediterian (lees: Mediterra nean). Langzamerhand lijkt zijn geest tot inactiviteit ge doemd. In deze dagen bezoekt hem zijn zwager Van Loon, die hem onherkenbaar veranderd vindt met een kale sche del en nauwelijks nog bij machte een woord uit te brengen. Tegen het einde der maand moet Willem Borski jr. de dood onder ogen zien. Met kiese schroom verzoekt hij een predi kant hem het Avondmaal te geven. Niet onvoorbereid stierf hij, eenzaam, op 30 juni 1884 om zes uur 's avonds in suite nr. 58 op de tweede etage van hotel Beaulieu te Cannes, 49 jaar oud. Zijn lotgevallen op aarde waren ten einde. Cointret, de hotelier, smeedde een komplot met de maire en notaris Cazagnavie. Hoe langer het dode lichaam in de sterfkamer opgebaard bleef liggen, hoe profijtelijker. Er was Cointret veel aan gelegen de overbrenging naar Neder land van het inmiddels in een drievoudige kist gesloten lijk zo veel mogelijk te vertragen. Op verzoek van de erfgena men - Borski's beide zusters - vertrok de rentmeester be gin oktober uit Overveen naar Cannes om zich persoonlijk van de stand van zaken te gaan overtuigen. Eindelijk, bijna 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 135