vier maanden na zijn overlijden, kon Willem Borski tijdens een zeer sobere plechtigheid op het Overveense kerkhof worden begraven. Voor zijn familie telde zijn weduwe toen al niet meer mee. Sedert 1918 rust hij op de Algemene Be graafplaats te Bloemendaal v onder een zerk met aan het hoofdeinde een wit marmeren kruis met rozen omstrengeld. Het opschrift luidt: Willem Borski geboren 31 Augustus 1834 overleden te Cannes 30 Juni 1884. 'Ik heb U liefge had met eene eeuwige Liefde, daarom heb ik U getrokken met goedertierenheid' Jer. 31-3 Het was Willem Borski niet vergund geweest zijn droom- paleis voltooid te zien. Begin juli 1884 waren op Elswout alle werkzaamheden ge staakt. Dat betekende ook. dat de beide zeventiende-eeuw- se stalgebouwen aan demolitie ontkwamen, en de parkaan- leg der Zochers bleef zoals hij was. Het huis, amper voltooid aan de buitenzijde, werd gesaust in de kleur van het zandsteen. De kozijnen en deuren werden roodbruin ge verfd. Beglazing werd aangebracht en op de ruiten werden glasgordijnen gekalkt om het hol ogende skelet een be woonde indruk te laten maken. Van binnen bleef alles onaf gewerkt staan met de ladders naar de verdiepingen er nog in en met hier en daar hopen verharde cement. Toen aanvankelijk geen van Borski's beide zusters er in geïnteresseerd leek zijn uitgestrekt vast goed te behouden, zag de toekomst voor Elswout er onzeker uit. Eindelijk in 1885 ontfermde mevrouw J.J. van der Vliet-Borski, de oudste zuster van de erflater, zich over wat eens ook haar vaderlijk bezit was geweest. Zij werd eigenares. In datzelf de jaar hertrouwde Jacqueline Borski-Van Hoey Smith met jhr. Henry Pieter Tindal, de oprichter/eigenaar van De Te legraaf, een bewonderde en verguisde figuur.81 Al jaren had hij met haar een liaison gehad. Het echtpaar kreeg twee kin deren. In 1886 liepen er geruchten, dat Henri Due d'Aumale (1822-1897), toen wonende te Brussel, één der vijf zoons van de Franse koning Louis-Philippe, voor de tweede keer in ballingschap gezonden, zeer behoedzaam de mogelijk heid van aankoop van Elswout liet aftasten. Tot werkelijke onderhandelingen is het niet gekomen. Was het wellicht mede de invloed van Leonide Leblanc (1842-1894), alias Mademoiselle Maximum, geliefde van de prins, wier gun sten hij in die tijd deelde met Georges Clémenceau (1841- 1929), die het aanknopen daarvan belette? Opmerkelijk is, dat koning Leopold 11 der Belgen, die zijn neef (neveu) was, korte tijd tevoren incognito op Elswout was geweest.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 136