Elswout, westzijde, ca. 1927. Foto J.A.W. Luden. (particuliere collectie) Was hij misschien op verkenning uitgezonden? Zijn jacht lag bij IJ muiden voor anker. Met een huurrijtuig was hij er heen gereden. De bosbaas G.Th. Uiterwijk had hem ver gund daarmede de plaats op te rijden. Als beloning had de koning hem een Belga gegeven, die hij mij als kind eens met trots toonde. Rond 1893 heeft het er een ogenblik naar uitgezien, dat het huis Elswout toch een bestemming zou vinden. Altijd innig hopend op herstel van haar geestelijk misdeelde zoon Jo hannes Ernil, koesterde mevrouw Van der Vliet de gedach te het inwendige van het gebouw te doen voltooien. De bo venste verdieping zou dan wel moeten verdwijnen en plaats moeten maken voor een hoog Frans dak. De aannemers firma Staal Haalmeijer te Amsterdam maakte er schets- tekeningen voor. Mevrouw liet het plan varen, nadat het haar ten sterkste was ontraden door haar schoonzoon, mr. J. Luden, en door de rentmeester, en nadat zij de psychiater J. van Deventer, geneesheer-directeur van het gesticht Meerenberg nabij Santpoort, had geconsulteerd. De rol van Elswout als zelfstandig buiten was voorgoed uit gespeeld. Leegstand was het gevolg. Voortaan, nog tot even in de laatste wereldoorlog, zou alleen de grote hal in het slechte seizoen gebruikt worden voor de berging van talrijke tuinmeubelen, als banken, stoelen, tafels, voeten- banken en -planken, die alle in de plaats hun vaste opstel ling hadden. Die van Elswout waren groen geschilderd, van Duinlust bruin, een kleurenonderscheid dat ook was door gevoerd voor de kuipen van de oranje- en laurierbomen. Een tijdperk van conserveren en angstvallige beslotenheid trad in, beide soms ad absurdum doorgevoerd. Bomen wer- 137 Wmm yl aHB. ■Hl

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 137