DRS. J. BART UITTENHOUT 75 jaar stadsschouwburg aan het Wilsonsplein De vroegste (bouw-)geschiedenis Thaliaschenk Uw gunst aan 't nieuwe Stadstheater Bestraal Melpomene zijn toekomst met Uw geest. Dan is deez' openingsdag voorwaar geen dies ater, Maar dit gebouw een rijk geschenk geweest. Den gever heil! In dezen feesteklank, Aanvaarde hij ons aller blijden dank. Het was in 1993 75 jaar geleden dat op 30 september 1918 de nieuwe schouwburg aan het Wilsonsplein officieel in gebruik werd genomen. Ruim vier en een halfjaar daarvoor kwam die nieuwe schouwburg voor het eerst ter sprake. Wie denkt dat het bouwen van een theater in Haarlem al leen in onze tijd problemen geeft - ik denk daarbij aan de vele discussies rondom het te bouwen theater op het voor malige Enschedé-complex - heeft het mis. De bouw van het theater aan het Wilsonsplein deed toen eveneens de Haarlemse gemoederen op hun grondvesten schudden. De overeenkomst van de perikelen van nu met die van zo'n 75 jaar geleden dringt zich op en is te treffend om die vergelij king niet te maken. Het is al weer vele jaren geleden dat Ab van der Steur in het bezit kwam van zeven cahiers, volgeplakt met kranteknip sels over die affaire. Zo'n driekwart eeuw geleden bijeen vergaard door J.H. Kersten. In het kader van het onderzoek van genoemde Ab van der Steur en mijzelf naar de archi tecten Van der Steur bleef dat kostelijke materiaal voorlo pig op de plank. Maar het feit dat de stadsschouwburg nu 75 jaar in gebruik is en uitgerekend nu het voortbestaan ter discussie staat, vond ik een goede aanleiding om dat mate riaal te bewerken. De knipsels zijn afkomstig uit het Haar lems Dagblad en de Oprechte Haarlemsche Courant (de Stads-Editie). Dit artikel is vrijwel uitsluitend daarop geba seerd. De ervaring is dat kranteberichten niet altijd zorgvuldig zijn in de feitelijke weergave. Politieke geaardheid klinkt dikwijls door in de berichtgeving. Stemmingmaken hoort 140

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 140