vincie Noord-Holland één loge, van den Burgemeester van Haarlem één loge, van het dagelijksch bestuur van Haar lem één loge. Het zoude mij aangenaam zijn, indien door u kon worden bevorderd, dat door den gemeenteraad omtrent deze schen king eene beslissing wordt genomen vóór i juli aanstaande en is het mijn ernstig verlangen, dat na deze beslissing al les in het werk zal worden gesteld, om het gebouw zoo spoedig mogelijk te doen verrijzen. Aangezien het mijn op rechte wensch is, onbekend te blijven, doe ik een beroep op Uwe welwillende medewerking, en die van den Raad, ten einde te verhinderen, dat naar mij naspeuringen worden gedaan. De voorzitter gaf vervolgens uiting aan zijn gevoelens van vreugde en erkentelijkheid door op te merken: Vreugde, omdat oprechte burgerzin in deze gemeente leeft en zich heeft omgezet in een klinkende daad; erkentelijkheid jegens den schenker om de wijze waarop deze de besprekingen met den burgemeester heeft gevoerd. Hij besloot zijn be toog door hulde te brengen aan de edele schenker, die door deze daad een weldaad aan de gemeente Haarlem heeft willen bewijzen. Volgens de krant volgde daarop een luide bijval. Besloten werd de tekeningen, aansluitend op de ver gadering, op donderdag, vrijdag en zaterdag voor het pu bliek ten toon te stellen. Op verzoek van een der raadsleden werd besloten dat ook 's avonds te doen. Zo begon de roemruchte ontstaansgeschiedenis van de nieuwe Haarlem se Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein. De krant meldde op 7 mei 1914 dat als het bericht een maand eerder gekomen zou zijn ieder het als een goede één aprilgrap zou hebben beschouwd. De gemeenteraad was er perplex van, schreef een journalist. Aan grote bedragen was de raad toch wel gewend, maar dan om ze uit te geven, en niet om te ontvangen. Naar aanleiding van het aanbod van de onbekende gever werden allerlei schouwburgkwes ties van de voorgaande 25 jaar naar voren gehaald. Zo was in 1890 een voorstel om een nieuwe schouwburg én een concertgebouw aan het einde van de Parklaan te bouwen door de gemeenteraad verworpen. In 1903 volgde een voorstel dat in de bouw van een schouwburg aan de Korte Zijlvest moest voorzien. In 1905 verdween dat idee weer onder tafel. Het besluit van b w om de oude schouwburg aan de Jansweg te sluiten stuitte op verzet. De gemeente raad ging daarmee toen niet akkoord; particulier initiatief leidde uiteindelijk tot het noodzakelijk herstel en die schouwburg bleef open.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 142