Met het aanbod van de onbekende Haarlemmer kwam in 1914 de kwestie rond de verouderde schouwburg aan de Jansweg opnieuw ter sprake. Ondanks de aangebrachte ver beteringen werd gesteld dat deze in vele opzichten niet aan de eisen van een moderne schouwburg voldeed. Zo zou de vestibule gebrekkig zijn, de vestiaire liet te wensen over, de beneden-foyer werd niet fraai genoeg bevonden en van de boven-foyer werd geen gebruik meer gemaakt. De eerste rimpels Al direct, op 7 mei, werden de eerste ingrediënten voor de komende discussie geïntroduceerd. De aangewezen plek aan het Wilsonsplein zou wel eens moeilijkheden kunnen opleveren. Het werd toen als een der weinige pleinen met een aardig plantsoen gezien, om van het vrije uitzicht van de bewoners maar te zwijgen. Met het aanvaarden van het geschenk zou de gemeente zich verplichten de inrichting van de nieuwe schouwburg en de exploitatie ervan op zich te nemen. Een ander artikel vestigde de aandacht op de aan wezigheid in Haarlem van reeds twee schouwburgen, te weten die aan de Jansweg en die in De Kroon aan de Grote Markt. Maar bij ieder stuk van betekenis zaten de Haarlem mers in Amsterdam, met als gevolg dat de Haarlemse thea ters half gevuld waren. Tegenstanders van het voorstel pre zen weliswaar de gulle schenker, maar verzochten dat bedrag aan meer urgente zaken in de gemeente te besteden dan aan de bouw van een nieuw theater. Want, zo stelden zij, de inrichting alleen al zou circa vijfenzeventig a hon derd duizend gulden vergen terwijl de gemeente er finan cieel zo slecht bij stond dat dergelijke luxe-uitgaven als ris kant werden aangeduid. Dergelijke kosten moesten natuurlijk gedekt worden door de exploitatie, maar men uit te twijfels over de haalbaarheid. Bewoners van het Wilsonsplein kwamen aandragen met een oude kwestie. Zo zou op het plantsoen een servituut rusten dat bepaalde dat het uitzicht van de huizen nooit be lemmerd mocht worden. Gedoeld werd op een voorstel van b w uit 1892 om op dat plein een Hogere Burgerschool te bouwen. De omwonenden verzetten zich toen daartegen. Zij grepen terug naar een eerder gedane uitspraak van b w in 1884 die toen bepaalde dat over het Wilsonsplein nog geen beslissing werd genomen, zodat de inrichting tot plantsoen als mogelijkheid open bleef, hetgeen later ook gebeurde toen het plan voor een hbs in de ijskast verdween. Wel werd toen besloten in afwachting van latere ontwikke lingen de straat langs de huizen op een ruime breedte van 11 meter te brengen. 143

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 143