Het ontwerp De discussie komt op gang Ook op 7 mei 1914 verscheen in de Oprechte Haarlemsche Courant een eerste beschrijving van de nieuwe schouw burg. Het ontwerp week in essentie niet af van de latere bouw. De voorgevel bezat reeds de karakteristieke vierkan te hoektorens met de koepels erboven. Het gevelvlak ertus sen was licht gebogen en had brede pilasters met hoge ven sters en balkons ertussen. Het gebouw stond op een hardstenen onderbouw. In de gevels was baksteen en terra cotta verwerkt. Van de stijl werd toen opgemerkt dat het niet onder een bepaalde benaming kon worden gerang schikt: het geheel lijkt meer op een mausoleum dan op een schouwburg. Het eerste voorstel toonde een gebouw met een lengte van 50 meter en een breedte van 31 meter. De inwendige afmeting van de toneelruimte bedroeg 22 meter tot aan het dak en de beide torens aan de voorzijde hadden een hoogte van 20'/, meter. Over de inrichting en indeling was men positief. De tentoongestelde tekeningen boden een kleurrijk en weelderig gezicht op de te maken toneel zaal. De inrichting en indeling van de zaal werd niet als bij zonder ervaren. De kranten spraken dan ook van den gewo nen schouwburgstijl. Over de ruime opzet van de foyer was men lovend en de technische voorzieningen bleken de jongste ontwikkelingen op dat gebied te volgen. Echt negatieve geluiden waren te horen bij de Stads-Editie. Het ontwerp van Van der Steur werd afgedaan als zijnde van een burgelijke plompheid met quasi allure, zonder rhytmiek of vormenspraak, zonder ruimtebegrip. Men ging zelfs zo ver te suggereren dat het ontwerp niet afkomstig was van Van der Steur, maar in opdracht van hem door der den, ondeskundige tekenaars, was vervaardigd. Vernieti gend was deze krant over het ontwerp van zowel exterieur als interieur. Naar aanleiding van de berichten rond 7 mei 1914 kan wor den geconstateerd dat de anonieme schenker beslagen ten ijs kwam. Al in een vroeg stadium waren gesprekken ge voerd tussen hem en burgemeester Sandberg. De plaats was al bepaald en architect Van der Steur had zijn voorstellen in een vergevorderd stadium beschikbaar. Voor alle overige Haarlemmers kwam het voorstel als de bekende slag bij heldere hemel. Zoals al gezegd, had de anonieme schenker gesteld dat een beslissing vóór 1 juli genomen moest worden. Tot dan gold zijn aanbod. Hij gaf daarmee de Haarlemse gemeenteraad nog geen twee maanden de gelegenheid een mening te vor men. Bovendien wierp de burgerij zich in de strijd en had-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 144