was natuurlijk het meest gevoelige aspect in de hele discus sie voor de heren politici. Uiteindelijk werd met 19 stemmen voor en 11 tegen het preadvies van b w door de gemeenteraad overgenomen en stond niets de bouw van een schouwburg op het Wils- onsplein meer in de weg. Nou ja, niets? Ingezonden reacties De eerste ingezonden brief na het raadsbesluit dateert van 19 juni. De briefschrijver opperde dat in de tekorten zou kunnen worden bijgedragen door enthousiaste schouw burgbezoekers. Dan zouden ook de tegenstanders van het voorstel zich wel met het besluit verzoenen. Bewoners van het Wilsonsplein, de Oranjekade en een deel van de Leid- sevaart bundelden de krachten en richtten een bezwaar schrift aan Gedeputeerde Staten. Tevergeefs, want een maand later, op 15 juli, gingen Gedeputeerde Staten met het raadsbesluit akkoord. Een andere briefschrijver verweet de gulle gever dat de bewoners van het Wilsonsplein voor het grootste deel van het jaar beroofd zouden zijn van zon neschijn in hun woningen, dus ook voor hun kinderen en dat voor wie weet hoeveel geslachten. Inmiddels bleken piketpaaltjes in het park de omvang van het nieuwe gebouw aan te geven. Een bewoner van het Wilsonsplein reageerde daar zeer verontrust op en schreef burgers van Haarlem, gaat nu eens zien welk stadsschoon wij zouden moeten ten ojfer brengen zonder nog van het geldelijke te spreken, wat ook de meeste ingezetenen wel moeten begrijpen en als wij toch zien gebeuren wat, als men een blijk over het plein slaat bijna niet mogelijk kan zijn, dan is niet één bouwondernemer meer veilig en raad ik elkeen aan voor hij iets onderneemt, van de gemeente zwart op wit te verzoeken dat plein of straat of gracht of park zoo zal blijven. Op 4 juli nam een Haarlemmer de wethouder van financiën op de korrel en hekelde het beleid in het alge meen. Zo vroeg hij of B w en het merendeel van de ge meenteraad rekening hadden gehouden met een groot aan tal inwoners die niets voor een nieuwe schouwburg voelden en of er geen belangen van particulieren werd ge schaad. De slechte financiële toestand van de gemeente werd onder de aandacht gebracht en schrijver stelde: Men behoeft waarlijk geen profeet te zijn om te voorspellen dat die schouwburgzaak nog menigmaal in den Raad zal wor den aangeroerd. Op 17 juli meldde de krant dat een adres aan de koningin zou worden gezonden met het verzoek het besluit van Ge deputeerde Staten te vernietigen. De volgende dag riep een 152

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 152