----- Hmin BKR ITiljJII iljirl Grondwerkzaamheden voorafgaand aan de funderingswerkzaamheden. De grond werd met paard en wagen afgevoerd naar het terrein naast de Kathedrale Basiliek, november 1915. (Foto: particuliere collectie) plek naast de Kathedraal aangeduid met 'het verrolde Wil- sonsplein'. Op 24 januari brak een staking uit en verschenen slechts acht werklui op de bouwplaats. De zaak dreigde uit de hand te lopen en twee werkwilligen moesten onder politiebege leiding naar huis worden gebracht. Per arbeider liepen vijf tig stakers dreigend mee. Tot ongeregeldheden kwam het niet en de volgende ochtend lieten ook de twee werkwilli gen het afweten. Maar ook molest van andere werkwilligen volgde. Zo moest ene J.W. door de politie naar huis worden gebracht terwijl 250 stakers en nieuwsgierigen hen op de voet volgden en op 28 januari kwam het bijna tot een tref fen tussen publiek, politie en stakers. De paar grondwer kers die aan het werk bleven klaarden de klus en op 5 fe bruari 1916 meldde de krant dat de laatste kruiwagen met grond van het bouwterrein werd gereden. Met de grond werkers staakten ook de zandschippers en de heiers. Zo doende werd geen schone grond aangevoerd. Pas begin april kon worden gemeld dat de bouwput weer gevuld was. Intussen was het steenhouwerswerk gegund aan het Haar lemse bedrijf Firma Gebr. Radsma. Op 5 mei 1916 wordt bericht dat met de funderingswerk- Li HBS 155 Jin".. - ipiiSlP iggffifei

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 155