Exterieur, omstreeks juni 1917. (Uit: Prof. ir. J.A.G. van der Steur, architect 's Gravenhage, uitgevoerde gebouwen, projecten enz., Bibliotheek voor de Moderne Hollandsche Architectuur. Derde deel. Bussum 1917, P- 19) Op 19 februari 1918 meldde het Haarlems Dagblad dat de heer Saeys klaar was, met de voldoening van iemand die een groot werk tot stand had gebracht en van het Wilsons- plein vertrokken was. Twee weken later, op 1 maart, werd de schouwburg bezocht door de burgemeester, secretaris, wethouders en een aantal raadsleden onder leiding van Van der Steur. De exploitatie In februari 1918 kwam eindelijk de exploitatie weer in de belangstelling en de kranten stonden daar de daarop vol gende maanden vol mee. Wie moest de schouwburg in be heer nemen? Wat waren de consequenties van een dergelijk beheer? Moest er een beheerscommissie komen en hoe was de stand van de financiën? Het is opmerkelijk dat daar pas over werd nagedacht toen het gebouw al vier jaar in aan bouw was. Waarom was daar niet eerder over gesproken? De financiële kant van de bouw zelf was niet ongunstig. Ondanks de vele problemen tijdens de bouw waren de tota le bouwkosten 'slechts' met 28.500,- toegenomen. Ge zien de woekerprijzen van bouwmaterialen nog niet eens zo gek. De gemeenteraad van 6 maart 1918 ging met 24 voor en 5 stemmen tegen akkoord om dit tekort te betalen uit de gemeentemiddelen. Dat ging niet helemaal smette loos. Het eerste raadslid dat zijn mening gaf was de heer De Braai. Hij opende met te zeggen dat sinds 1914 van de 19 raadsleden die voor de aanvaarding van het geschenk wa ren er inmiddels 11 uit de raad verdwenen waren terwijl er van de tegenstemmers maar één was verdwenen. Deze op merking had echter geen invloed op de einduitslag. Opmer kelijk is wel dat geen van de raadsleden voorstelde het te kort op de gulle gever te verhalen. Deze had immers in het W.SAEIJS - AANNEMER. N.A.B. m aa® s HAARLEM 158 TELEFOON 1177 TELEFOON 1177

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 158