zegd wordt dat het van buitenaf bereikbaar is voor paard én wagen voor de aflevering van decorstukken. Welaan, schrijft de krant, het spel kan beginnen. Op 30 september 1918 was het dan zo ver. Het Haarlems Dagblad meldde die dag: Vanavond zullen op het Wilsons- plein de lichten aangloeien en de deuren wijd opengezet worden ter ontvangst van de feestelijke schare, die in bree- den stroom naar den nieuwen Stadsschouwburg zal optrek ken. Dat is een gebeurtenis waarnaar nu gedurende ruim vier jaar is uitgezien. Eindelijk is het schitterend schouw burg-geschenk gereed en met groote erkentelijkheid geden ken wij den gever, die er prijs op heeft gesteld, om onbe kend te blijven, bedoelend alleen de stad Haarlem te verrijken met een goed ingerichten schouwburg. De volgende dag gaf het Haarlems Dagblad een zeer uitge breid verslag van de eerste avond. Buiten al was de indruk grootsteedsch. De in dicht gesloten reeks aanrollende equi pages, ataxen en huurrijtuigen reden over den glooienden oprit vóór de drie witte deuren op en zetten daar hun lichte en zwaardere lasten af, waarna de voertuigen langs den af rit wegzwierden. Buiten stonden rijen kijkers te zien naar t licht en 't gebouw en de bezoekers die in de ruime voorhal verdwenen. Aanwezig waren de commissaris van de Ko ningin, jhr. mr. dr. A. Röell, de leden van het dagelijks be stuur van de stad Haarlem, de leden van de schouwburg commissie en, als bijzondere gast, Frederik van Eeden. Na het spelen van het Wilhelmus volgden enkele sprekers. Als eerste sprak burgemeester Sandberg grote dank en hul de aan de gulle gever uit en zag de schouwburg als een ere- monument voor dat geschenk. Hij dankte architect Van der Steur en aannemer Saeys voor hun inzet en doorzettings vermogen. Vervolgens verklaarde hij de schouwburg voor geopend en droeg het gebouw over aan de voorzitter van de Commissie van Beheer, wethouder mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen. Vervolgens sprak de heer Heerkens Thijssen. Uit zijn toespraak blijkt de rol van burgemeester Sandberg. Die verdedigde het aanbod met klem in de gemeenteraad, be reidde de bouw voor, bewaakte tot in de details het bouw proces en overtuigde zich vele malen persoonlijk van de voortgang op het werk en wist zo veel problemen het hoofd te bieden. Voor hem - vervolgde Heerkens Thijssen zijn toespraak - moet het een vreugde-dag zijn, nu zich de deu ren voor een breede schare hebben mogen ontsluiten; hem moge het gegeven zijn menige schoone en zielsverheffende voorstelling vanuit zijn frontloge bij te wonen en dan te- 165

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 165