vens te staren op een goed gevulde zaal Dat zal dan voor hem het beste loon zijn voor zijn volhardend streven. Laat mij in afwachting daarvan de tolk zijn van de bevolking van Haarlem en omstreken, wanneer ik hem van deze plaats een woord van openlijke hulde breng voor hetgeen hij heeft gedaan om de schenking te volmaken. Tot slot sprak de heer M. Merens, voorzitter van het hoofd bestuur van het Toneelverbond, een woord van dank aan het 'Modelhuis Le Grand' voor de inrichting van de foyer, de firma Sabelis voor de grote spiegels daar, de directeur van de Gemeentewerken, de heer L.C. Dumont, voor zijn begeleiding en de heer Crommelin, samen met enkele an dere Haarlemmers, voor de geschonken voorhang. Hoogte punt van de avond was de opvoering van het toneelstuk 'De Heks van Haarlem' van Frederik van Eeden. De reacties op het gebouw 19 februari 1918: Het is een mooi gebouw zoals het daar staat, kloek en fier, op 't Wilsonsplein, dat - in tegenspraak met alle vroegere alarmisten - er mee versierd is. Hoe heb ben ze niet gejammerd, alsof hun perceelen waardeloos zouden worden achter vreeselijke muren. Al op 1 oktober 1918 gaf het Haarlems Dagblad zijn me ning over het gebouw. De zitplaatsen zijn gemakkelijk en ruim genoeg. Niemand hindert de buurman. De sterke hel ling beneden maakt, dat ieder in parterre en stalles gemak kelijk over het hoofd van zijn voorman heenziet. In sommi ge loges geven de achterplaatsen geen goeden kijk op het toneel. Die worden veranderd....De akoestiek van den stadsschouwburg is gebleken prachtig te zijn. Niemand be hoeft er hard te schreeuwen, het zacht gesproken woord klinkt overal. Zelfs het gefluister. De spelers waren ingeno men met het gebouw, hoewel het toneel voor een enkeling groter van omvang gemaakt had kunnen worden. De brand veiligheid stond kennelijk ook ter discussie. Het Haarlems Dagblad plaatste op 10 oktober 1918 een communiqué van de schouwburgcommissie, waarin melding werd gemaakt van het bezoek van experts. Deze verklaarden dat er bijna geen schouwburg in Nederland te vinden was die zo aan alle eisen ten aanzien van brandpreventie voldeed. Dat was dan ook de reden dat de laagst mogelijke verzekeringspre mie voor dit gebouw werd betaald. Geheel andere geluiden gaf het Haarlems Dagblad op 13 december 1918, waarbij de nrc werd aangehaald. De schouwburg werd daarin door de toneelcriticus Frits Lens- veldt afgedaan als ouderwets en de ontwerper werd verwe ten teveel naar de oude voorbeelden te hebben gekeken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 166