Waarom J. Krol zo nadrukkelijk de voorkeur gaf aan archi tect ir. J.A.G. van der Steur is op dit moment (nog) niet be kend. Hij kende Van der Steur in ieder geval al langere tijd. Zo nam deze architect deel aan het Frans Hals Comité, dat de oprichting van het Frans Halsmonument in het Flora park ten doel had. Professor ir. J.A.G. van der Steur was de tweede generatie van de architectenfamilie Van der Steur. Hij werd op 30 oktober 1865 in Haarlem geboren als zoon van architect A. van der Steur jr. Hij volgde een opleiding aan de toenmali ge Polytechnische School (nu tu) in Delft. Vanaf 1889 werkte hij met zijn vader samen tot 1894. In 1892 trad hij in het huwelijk met Emma van der Laan. Haar vader gaf in 1891 aan het bureau Van der Steur de opdracht voor een nieuw winkelpand in de Barteljorisstraat, op de hoek met de Schoutensteeg (nog bestaand, firma Oosten). Het echt paar woonde een tijd aan de Gedempte Oude Gracht nr. 84, door hem zelf ontworpen (nog bestaand). Uit dit huwelijk werden drie zoons geboren, die eveneens voor het vak van hun vader en grootvader kozen. Van J.A.G. van der Steur zijn vele uitgevoerde ontwerpen in en buiten Haarlem bekend. Om er een paar te noemen: samen met D.E.L. van den Arend het Brongebouw in het Frederikspark (afgebroken), het Evangelisch Luthers Weeshuis aan het Westerhoutpark (afgebroken), het Gere formeerd Weeshuis aan de Olieslagerslaan, een stadsvilla aan de Baan nr. 19, meer dan tien villa's in Bloemendaal, waarvan er een aantal zijn opgenomen op de provinciale monumentenlijst, villa Eikenrode in Heemstede (recent ge kraakt, in brand gestoken en gesloopt, actie tot behoud o.a. door de Vereniging Haerlem), de beruchte drukkershal in het Enschedé-complex (recent gesloopt, actie tot behoud o.a. door Vereniging Haerlem) en vele winkels en woon huizen in en rondom Haarlem. Buiten Haarlem is Van der Steur vooral bekend geworden door zijn ontwerp voor de Hervormde kerk in Schagen en zijn optreden als projectar chitect bij de bouw van het Vredespaleis in Den Haag. Behalve als architect was Van der Steur actief op tal van andere terreinen. Hij nam deel aan het eerder genoemde Frans Hals Comité, was medeoprichter van de E(erste) N(ederlandsche) E(lectrische) T(ramwegmaatschappij), maakte tussen 1918 en 1945 deel uit van de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg en was tussen 1914 en 1931 als hoogleraar verbonden aan de th in Delft. In 1907 stelde hij voor de Vereniging Haerlem het boek 'Oude gebouwen in Haarlem' samen. Zijn voorliefde ging uit naar de bouw-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 170