DRS. J. BART UITTENHOUT (eindredactie) Monumentenzorg Haarlem Voorwoord Diverse reacties op het jaarverslag 1992 over de Haarlemse monumentenzorg in het jaarboek hebben duidelijk gemaakt dat de belangstelling van de lezers vooral gericht is op de wordingsgeschiedenis van de panden en de restauratie er van. De redactie gaf aan dat opname van meer illustraties de voorkeur heeft. Het roer is dus hopelijk tot tevreden heid - omgegooid. 1993 is in veel opzichten een jaar geweest van meewerken aan de ontwikkelingen van de gedachten over Haarlem, zo als 'de erfenis voor de toekomst', het uitwerkingsplan bin nenstad, reclamerichtlijnen, een handboek straatmeubilair, het Spaarneplan, planontwikkelingen Enschedécomplex, het Monumenten Inventarisatie- en Selectieproject en al wat ik hier niet noem en u er zelf bij kunt bedenken. Veelal betreft het geschreven visies die - nog - geen concrete plannen zijn, maar aangeven in welke richting plannen zich kunnen gaan ontwikkelen. De onderliggende gedachte is veelal de stad levend houden door vernieuwing zonder de karakteristiek van historisch gegroeide evenwichtigheid om zeep te helpen, stelliger: waar mogelijk te versterken. Nu zijn uiteraard verschillen van inzicht voor wat betreft de afzonderlijke aspecten mogelijk, daarnaast moet een we ging tussen die aspecten plaatsvinden. Daar volledige over eenstemming tussen allen niet goed voorstelbaar is, moet het accent liggen op argumentatie van de standpunten, in formatie daarover en daarmee begrip kweken opdat het op timum bereikt kan worden. In het navolgende wordt enerzijds aan de spanning aan dacht besteed, anderzijds wordt een bijdrage geleverd om het inzicht te vergroten en daarmee begrip te kweken. Ik hoop dat u veel genoegen beleeft aan het lezen en dat u er door aan het denken wordt gezet. Inleiding Voor wat de manier van werken betreft is getracht tot een nog betere integratie te komen van het onderzoek en de uit voering. Nieuwe ontwikkelingen hebben zich voorgedaan 175 Alle foto's, tenzij anders vermeld, sector gemeentewerken, afdeling bma/Jos Fielmich

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 175