op het gebied van de subsidieverlening voor de restauraties. De door de vele gemeenten geuite protesten tegen de bezui nigingen op restauratiesubsidies van het rijk hebben gere sulteerd in een door de minister van wvc geïnitieerd onder zoek naar de landelijke restauratiebehoefte. Dit op 2 de cember 1993 aan minister d Ancona gepresenteerde onder zoek laat zien dat er de eerste 10 jaar een behoefte is (geme ten in subsidiabele bedragen) van 3,3 miljard gulden. Haar lem heeft aan het Bouwcentrum Advies b.v. opdracht ge geven om, met de voor het landelijk onderzoek ontwikkel de methodiek, de behoefte op lokaal niveau te onderzoe ken. De uitslag van dit onderzoek wordt begin 1994 ver wacht. Naast een herbezinning over de te hanteren sub sidiemethodes en de hiervoor beschikbare budgetten op rijksniveau heeft ook binnen de gemeente een herbezinning plaatsgevonden. De voorstellen hiervoor werden in 1993 afgerond en worden begin 1994 aan college en raad voor gelegd. Naast het restaureren van de afzonderlijke monumenten, die hieronder beschreven worden, is ook veel tijd en ener gie besteed aan de genoemde plannen voor de ruimtelijke ontwikkelingen binnen het beschermde stadsgezicht en aan de vergaderingen van de schoonheids- en monumenten commissies. Met de beschikbare capaciteit is geprobeerd de inzet zo optimaal mogelijk te leveren. In 1993 heeft de nieuwsbrief van het bureau, genaamd 'Monumentaal', voor het eerst het licht gezien. De door de medewerkers van het bureau geschreven nieuwsbrief zal vooralsnog twee maal per jaar worden uitgegeven. Bij gun stige reacties vanuit de doelgroep kan de frequentie moge lijk worden opgevoerd. De nieuwsbrief is bedoeld voor alle eigenaren van monumenten (rijk en gemeente) en de beeld bepalende panden, maar ook voor andere belanghebbenden zoals aannemers, architecten, notarissen, makelaars en be langstellenden voor monumentenzorg in Haarlem. De nieuwsbrief wordt kosteloos verspreid. Voor het verslag over 1993 is gekozen voor een andere stijl. Alle monumentenzorgers gaven aan dit jaarverslag hun medewerking. Het voorwoord en de inleiding werden verzorgd door Dick Snijders en Fons Kruijer. Informatie over de ontwikkelingen rond het Monumenten Selectie Project is van de hand van Rob Fokker. Over de Monumen- tencommissie leverden Dick Snijders en Gerard van Essen informatie. In een overzicht van de vele particuliere restau raties dit jaar is een aantal smaakmakende voorbeelden uit gebreid toegelicht. De gegevens daartoe werden door de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 176