Het Monumenten Selectie Project chitectuur van het bestaande gebouw en vormde geen be letsel voor opname op de gemeentelijke monumentenlijst. Churchilllaan 70 (Montessorischool). Het bestuur van de Vereniging 'De Haarlemse Montessorischool' verzocht in 1923 architect M.J. Sevenhuijsen een plan te maken voor een montessorischool. Nog in datzelfde jaar werd het ge bouw opgeleverd. Ook in dit gebouw is de vlinderplatte- giond kenmerkend. De architect beoogde hiermee in zoveel mogelijk vertrekken het zonlicht te laten doordringen. In het exterieur valt de plastisch vormgegeven dakpartij op en het lichtkoepeltje boven de hal. Het herstel in 1993 werd het dak weer van de goede, rode, mastiekbedekking voor zien en werd het oorspronkelijk kleurenschema weer aan gebracht. Zijlweg 283 (villa). Vrijstaande villa, genaamd 'Vogel- sanck', gelegen aan de noordzijde van de Zijlweg. Ge bouwd in 1892, waarschijnlijk naar ontwerp van architect Jb. van den Ban. Het is één der oudste villa's aan dit ge deelte van de Zijlweg, dat destijds tot Overveen hoorde en waar eind 19de begin 20ste eeuw een villawijkje ontstond. De villa behoort tot het schilderachtige-rustieke villa-type uit het eind van de 19de eeuw en toont invloeden van de neo-Hollandse renaissance en de chaletstijl. Het pand is zo wel in het exterieur als in het interieur vrijwel gaaf. Tijdens de zestiger jaren kwam de rijksmonumentenlijst tot stand. In totaal werden er in Nederland op grond van de Monumentenwet ruim 43.000 objecten beschermd. Voor Haarlem leverde dit ruim 1000 rijksmonumenten op. Onze stad werd daarmee getalsmatig bezien de vijfde monu- mentenstad van Nederland. Grote, monumentale panden zoals het stadhuis en de Grote of St. Bavokerk, maar ook woonhuizen, poortjes en een verdwaalde gevelsteen kwa men op de rijkslijst terecht. Het betrof hier bijzondere voor beelden van bouwkunst uit de periode tót 1850. Bij uitzon dering werd die tijdgrens overschreden als het om een bijzonder object van na die tijd ging. Zo is het Kenaupark al als 1 ijksmonument aangewezen terwijl het pas in de perio de 1865—1875 werd aangelegd. Nog sprekender voorbeel den van uitzonderingen op de regel zijn het woningbouw complex Tuinwijk-Zuid van de architect J.B. van Loghem uit 1920—1922 en het stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen uit 1908. In het midden van de jaren '80 ont stond bij het Rijk de behoefte om ook de periode na 1850 te onderzoeken. In 1987 ging in heel Nederland het Monumenten Inventari-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 180