Sloop Enschedé-complex Wat al lange tijd dreigde, gebeurde dit jaar. Het bedrijfs- complex van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zo nen tussen Klokhuisplein, Damstraat en Nauwe Appelaar- steeg verdween uit het stadsbeeld. Alleen de historische bebouwing aan het Klokhuisplein met de markante klok huistoren bleef ongemoeid. De firma Gebr. Bottelier Sloopwerken bv Haarlem legde in betrekkelijk korte tijd het complex plat. Een houten schutting aan de Damstraat kan sindsdien de er achtergelegen kaalslag niet verhullen. Nieuwe ontwikkelingen kwamen in voorbereiding en de stad maakte kennis met de plannen van de Catalaanse ar chitect Joh. Busquets. De hevige brede maatschappelijke discussie die erop volgde was aan het eind van het jaar nog lang niet uitgewoed. Monumentenzorg is breed bij deze discussie aanwezig in de vorm van de monumentencom missie, deelname van twee leden daarvan aan de schoon heidscommissie, deelname aan de projectgroep Enschedé- complex en adviseurschap aan schoonheids- en monu mentencommissies. Niet verhinderd kon worden dat de in staal gebouwde 'drukkershal', naar ontwerp van architect J.A.G. van der Steur in 1905, gesloopt werd. Door de Ver eniging Haerlem en het Projectbureau Industrieel Erfgoed werden pogingen tot behoud ondernomen. Het stond in middels vast dat, wat ook een toekomstig gebruik zou wor den, de drukkershal volledig gedemonteerd zou worden. Door Van der Steur was deze hal gebouwd tussen bestaan de bebouwing van het bedrijfscomplex. Het demonteren zou derhalve geen volledige drukkershal hebben opgele verd. Bovendien werd herbouw te kostbaar bevonden en zou dat eventuele nieuwe ontwikkelingen in de weg kunnen staan. Kortom, reden genoeg om niet aan behoud mee te werken. Daarentegen bleef de hoekbebouwing wel ge spaard. Het huis in de Damstraat laat zich op het eerste ge zicht niet als bijzonder aanzien. Schijn bedriegt echter. Dit is het eerste woonhuis van de familie Enschedé, die hier vanaf 1760 woonde. Zij lieten waarschijnlijk kort daarop het huis van een i8de-eeuwse uitmonstering voorzien. Om die reden is het huis door de monumentencommissie als gemeentelijk monument voorgedragen. Datzelfde geldt voor het hoekhuis. Dat is het tweede woonhuis voor de fa milie Enschedé aan de Damstraat hoek Klokhuisplein. Het werd ter uitbreiding van het eerste woonhuis in 1891 naar ontwerp van architect G. Haitsma Muiier gebouwd. Be houd van deze karakteristieke en voor de Haarlemse ge schiedenis belangrijke huizen is van onschatbare betekenis voor het historisch aanzien van het Klokhuisplein. 183

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 183