woningen opgeleverd. Het pand in de Grote Houtstraat loopt alleen op de begane grond door tot aan de Gierstraat. De twee nieuwe woningen zijn in de bovenhuizen boven de winkel aan de Grote Houtstraat en de Gierstraat gemaakt. Vanaf de Gierstraat is een opgang gerealiseerd vanwaar men op een terras komt tussen de bovenhuizen. Via dit ter ras kan men de twee woningen bereiken. GROTE houtstraat 37-39 (rijksmonument, kap-gevels/ achterhuis) Beide panden zijn in eigendom van de stichting het Fonds tot den Predikdienst van de Verenigde Doopsgezinde Ge meente. Het smalle pand nr. 37 heeft een klokgevel waar onder een moderne pui is aangebracht. Duidelijk zichtbaar is hier een opticien gehuisvest. Het belendend perceel nr. 39 heeft een gesneden kroonlijst met verhoogd middenstuk, waarin een venster en kersieringen. Het fries is voorzien van gebeeldhouwde consoles. Dit i8de-eeuwse huis heeft een achterhuis, waarvan kap en gevels werden gerestau reerd. Op de begane grond van beide panden is een door braak gemaakt ten behoeve van een betere toegankelijkheid voor de opticien. houtmarkt 19 (beeldbepalend pand, kapherstel) Dit hoekpand, grenzend aan de Melkboersteeg, is thans nog in gebruik als atelier met kantoor. De kap en de dakgoten zijn geheel hersteld. Het zadeldak is voorzien van dakbe schot, isolatie en nieuwe rode dakpannen volgens oud-Hol lands model. Op de verdieping zal binnenkort een woning gerealiseerd worden. houtmarkt 21 (beeldbepalend pand, kapherstel) Dit pand heeft dezelfde behandeling ondergaan als zijn lin ker buurman, nr. 19. De bestemming is ook hier groten deels kantoorruimte. De eigenaar heeft tevens opslagruimte voor zijn aannemersbedrijf in het pand gevestigd. KENAUPARK 23 (rijksmonument, casco interieur) Dit herenhuis is de middelste woning van het monumentale bouwblok aan de oostzijde van het Kenaupark. Het werd in 1867-1868 gebouwd naar ontwerp van architect G.W. Breuker in opdracht van de Nederlandsche Maatschappij voor Grondkrediet. Het huis risaleert en het stucwerk is rijk voorzien van decoraties. Het meest opvallende ondetdeel is de ingangspartij, die overhuifd is. Het balkon erboven is eveneens overhuifd. De constructie daarvan rust op slanke, 185

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 185