stig van Pieter Bruijn Pietersz. Hij werd de nieuwe eige naar. Kort daarop, in 1894, liet hij het, wederom, openbaar verkopen. Dit keer ging het weg voor 3075- en werd het toegewezen aan de hoogste bieder, Pieter Hoogeveen, koopman. Hij verkocht het weer in 1921 aan Egbert Jolkes Bruinsma, tuinman van beroep, voor het bedrag van 6500,-. Na zijn overlijden in 1952 ging het pand weer in openbare verkoop van de hand en werd op de veiling ge kocht door mr. Bernard Eugene van Tijn voor het bedrag van 3600,-. Hij verkocht het uiteindelijk in 1968 aan Pe- tronella Johanna Gerritsen. OOSTKOLK 11 (rijksmonument, casco woningverbetering) Dit Spaarndamse huis was bijna als rijksmonument opge geven. Het verkeerde in erbarmelijke staat. De nieuwe ei genaar vond echter voldoende motivatie en inspiratie om het pand weer de oude luister terug te geven. Het restaura tieplan bestond uit herstel van het gehele casco in combina tie met woningverbetering. De woning heeft daarbij een ei gentijdse indeling gekregen. Opvallend element is de stalen spiltrap welke aansluit op een smal stalen bordes dat in ver binding staat met de overloop. De kapconstructie is vanuit de woonkamer grotendeels in het zicht gehouden. In dit pand komen we in de zestiger jaren van de vorige eeuw Gijsbert Braay tegen die broodbakker van beroep was. Het pand was toen als bakkerij in gebruik. Hij was ge huwd met Catharina Elisabeth Sluiter, die overleed op 6 december 1858. Zij hadden twee zoons: Jan Reinier Braay, timmerman en Mattheus Braay, broodbakker. Gijsbert overleed in 1869 en liet zijn zoons twee percelen na, beide aan de Kolk gelegen waarvan er dus één was ingericht tot broodbakkerij. Dat perceel wordt toegewezen aan Mat theus Braay. Veertien jaar later, in 1883, is Mattheus blijk baar met broodbakken gestopt, want hij verkoopt dan de bakkerij aan de heer Johannes Antonius Vallentgoed, win kelier en eveneens wonende te Spaarndam. De verkoop hield in: de opstal, bestaande in een huis en verder aanbe- hooren, bepootinge en beplantinge van de aan het Hoog heemraadschap van Rijnland toebehoornde grond, staande en gelegen te Spaaarndam aan de oostzijde van de Sluis- kolk. Voor de verkoop werd een bedrag van 1600,- over eengekomen. Johannes was gehuwd met Maria van der Vijgh, die overleed op 21 januari 1935. Of het pand als bakkerij in gebruik bleef is niet bekend maar waarschijnlijk is het wel. In 1936 namelijk wordt het pand door scheiding en verdeling toegewezen aan de heer Jannus de Vries, van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 192