sen, gemerkt, ingekrat en op transport gesteld naar de werk plaats van de steenhouwer. Toen bleek dat één van de base menten als gevolg van het verweringsproces in twee helf ten was gespleten. Na verschillende voorbehandelingen werd het materiaal naar de firma Ibach in Bamberg getrans porteerd. Door de volledige impregnatie wordt bereikt dat de kunst hars tot in de kern van de steen en tot in de kleinste poriën doordringt; er ontstaat dus een fysisch homogeen materi aal. Dit in tegenstelling tot andere impregnatiemethoden waarbij alleen de buitenlaag van de steen wordt verhard; dit leidt op termijn tot spanningsverschillen en aantasting. De firma Ibach in Duitsland heeft een methode ontwikkeld waarbij door afwisselend vacuüm en overdruk toe te passen een bijna volledige vulling kan worden bereikt. Gesteenten met een zeer hoge moleculaire dichtheid zoals marmers kunnen niet behandeld worden. De gevelonderdelen heb ben binnen dit proces de volgende stappen doorlopen: - Controle op de aanwezigheid van zouten in de steen. - Gespleten onderdelen worden gelijmd. - Grote lacunes worden vooraf aangevuld met mortel. - De te impregneren onderdelen worden behandeld met een Tosmiddel'. - De objecten worden ingesmeerd met siliconenrubber om loszittende onderdelen tijdens het transport te bescher men en het uitlopen van de hars tijdens het polymerisa- tieproces te voorkomen. De rubbermal blijft tijdens het impregnatieproces zitten. - ffet materiaal wordt voorafgaand aan de impregnatie in een oven gedroogd om het water uit de poriën te verwij deren. - ffierna wordt de steen in de bak met kunsthars geplaatst en gaat daarna in z'n geheel in de autoclaaf. De aard van de drukverschillen en de duur van de impregnatie wor den bepaald aan de hand van de steensoort. - Na afloop van de impregnatie worden de onderdelen on der druk met stoom gereinigd. Na terugkeer in Nederland bleek, dat ondanks de siliconen- rubber, de acrylhars op veel plaatsen was uitgelopen en zich bij het uithardingsproces had verbonden met de rub berlaag. Slechts met veel moeite kon het oppervlak gerei nigd worden en kon de oude steenstructuur hersteld wor den. Ook bleek dat op sommige plekken de volledige impregnatie niet geheel is geslaagd. Zonder destructief on derzoek. door monsterafname uit de kern, blijft het moei lijk de mate van impregnatie over de hele linie vast te stel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 198