halve lakenen, ende andere coloeren sulcx als zijlieden te raide worden souden. Betrokkenen zegden toe in Haarlem te komen wonen, be dongen wat fiscale privileges voor hun familie en ver plichtten zich gedurende twintig jaar elk jaar 300 halve la kens te produceren. Afgesproken werd verder dat geen ander in Haarlem dit nieuwe soort lakens zou mogen ma ken zonder toestemming van Gregorio, en dat de stad geen accijns op de nieuwe draperie zou stellen, zomin als dat het geval was met de oude lakennijverheid. Voor elk laken zouden Gregorio cum suis een halve goudgulden subsidie ontvangen. Tenslotte wilden de Spanjaarden dat dit con tract door de keizer bevestigd zou worden, wat op 10 de cember 1524 inderdaad gebeurd is. Daarbij bepaalde Brus sel dat Haarlemse vakgenoten twee maanden de tijd kregen om zich bij dit consortium aan te sluiten en dat uitsluitend Engelse wol van goede kwaliteit gebruikt mocht worden zoals bij de traditionele Haarlemse draperie voorgeschre ven was. Blijkens een notitie op dit document was in april 1525 slechts één Haarlemmer met de zuiderlingen in zee gegaan: Jacob de Wit, een zoon van Frans de Wit en dus een zwager van Gregorio.381 Dit leek een pracht kans voor de stad om nog meer verre afzetmarkten te veroveren en om de eigen draperie tot grote hoogte op te stuwen. Maar al spoedig bleken ook de scha duwkanten. Het feit dat slechts één Haarlemmer zich bij dit gezelschap had aangesloten laat zien dat er in de stad niet alleen be perkte animo was voor het Spaanse experiment, maar doel vermoeden dat er ook verzet was geweest tegen de komst van deze nieuwe lakenfabricage. Dit is niet onbegrijpelijk omdat de nieuwe draperie een geduchte concurrent zou kunnen worden van de gevestigde lakennering. Voordat Gregorio zijn bedrijf goed en wel had kunnen in stalleren, kwam het verzet naar buiten, toegespitst op tech nische aspecten van de fabricage. Haarlemse drapeniers uitten hun zorg dat Gregorio voortaan over de beste wol zou gaan beschikken en dat zij met een mindere kwaliteit genoegen moesten nemen. En hoewel er met betrekking tot de bezegeling maatregelen getroffen waren waardoor Gre- gorio's lakens te onderscheiden waren van die van de be staande draperie, was men bang dat dit in de praktijk slecht zou uitpakken en dus tot verwarring aanleiding kon geven. Gerecht en vroedschap konden hun stadgenoten ten aan zien van de wol geruststellen, maar moesten met betrek king tot het tweede punt een nogal ingrijpend besluit ne- 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 19