m PP Spaarne 38, reconstructie van de ióde-eeuwse gevel op grond van teruggevonden bouwsporen en oude afbeeldingen. Tekening R. Glaudemans. Het huis moet oorspronkelijk zijn gebouwd omstreeks het midden van de 14de eeuw of iets later (I35°-i36o). Het was in baksteen opgetrokken en was aan weerszijden vrij staand. Het werd vermoedelijk tegen een al bestaand ach terhuis aangebouwd. Uit de bouwtijd resteren nu nog de beide zijmuren, delen van de kap en het houtskelet. Dit I4de-eeuwse huis had een opvallende hoge begane grond waar in het achterste deel een zogenaamde insteekverdie- ping was aangebracht. Dat is in Amsterdam een bekend verschijnsel, maar in Haarlem komt dat zelden voor. Ver der had het huis slechts één verdieping met daarboven een zolder. Het is tegenwoordig mogelijk om eikehouten bouwonder delen van een huis nauwkeurig te dateren. Dit onderzoek, het zogenaamde dendrochronologisch onderzoek, vindt on der andere plaats aan de hand van de jaarringen (groeirin- gen) van het hout. Onderzoek gedurende de laatste decen nia heeft voldoende vergelijkbaar materiaal opgeleverd zodat met een grote mate van nauwkeurigheid de datering kan worden vastgesteld. Voor een aantal eikehouten con structie-onderdelen van Spaarne 38 kon zo een eerste ver bouwing op circa 1386 worden gesteld. De kap en het hout skelet werden vertimmerd waarbij het huis in het achtergedeelte van een extra gebint werd voorzien. Bij deze 203

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 203