Spaarne 38, schematische perspectiefschets van de opbouw van het oorspron kelijke i4de-eeuwse huis met reconstructie van de vakwerk binnenwand. Tekening R. Glaudemans. verbouwing werd een zijraam dichtgezet en kreeg het huis een eigen achtergevel. In de tweede helft van de 16de eeuw, mogelijk rond 1570, onderging het huis opnieuw een ingrijpende verbouwing. Toen werd de middeleeuwse voorgevel afgebroken en ver vangen door een nieuwe, minder zwaar uitgevoerde trapge vel. Deze gevel is tot op goothoogte achter de pleisterlaag nog aanwezig. De oorspronkelijke vormgeving is uit diver se afbeeldingen en de aanwezige bouwsporen nog te recon strueren. Tijdens de eerste helft van de 17de eeuw werden de balklagen ingrijpend vertimmerd. Voor die tijd was er sprake van moerbalken met kinderbinten. De moerbalken bleven gehandhaafd maar de kinderbinten verdwenen, een zogenaamde enkelvoudige balklaag ontstond. De insteek- verdieping werd doorgetrokken tot aan de voorgevel, zodat een volledige tussenverdieping ontstond. De indeling van de voorgevel werd daartoe aangepast. In de tweede helft van de 19de eeuw werd opnieuw drastisch verbouwd. De top van de trapgevel werd, vermoedelijk wegens bouwval ligheid of anders wegens verandering van smaak, afgebro ken. Zo ontstond het huidige aanzien als een lijstgevel. Het metselwerk werd gepleisterd en van een quasi steenmotief voorzien. Alle balklagen in het huis werden opgevijzeld.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 204