Het bovenste deel van de, oorspronkelijk steile, kap werd in de eerste helft van de 20ste eeuw verwijderd. Mogelijk zijn daarbij de toen nog oorspronkelijke middeleeuwse dakspo ren als puin afgevoerd. De laatste verbouwing in 1992/93 was voor wat betreft de bouwhistorische onderdelen van het huis niet ingrijpend. In het interieur zijn nu voorzetwan den geplaatst die de oude muren weliswaar aan het zicht onttrekken, maar waardoor alle bouwsporen bewaard zijn gebleven. De bewoningsgeschiedenis van het huis is terug te voeren tot 1589. Eigenaar toen was Ghijsbert Pietersz. Crabbe- mors. Hij verkoopt het huis in dat jaar aan mr. Thomas Bloemert. Het pand droeg als huisnaam "de Blauwe Engel'. Vijfjaar later wordt op de laatste dag van het jaar 1594 het huis verkocht aan Hans van der Laan. Vervolgens wordt David Rutgers eigenaar in 1610 en twee jaar later de Haar lemse burgemeester Johan de Wael. Als belending ten noorden wordt het huis 'de Zwaan de huidige Koren beurs, genoemd. Tussen 1612 en 1684 treffen we drie eigenaren aan: Frans Barentsz. Cousebant (1618), Thobias van Hoorbeeck (1631) en Abel de Wolff (1684). Inmiddels heeft het pand ook een andere naam gekregen en heet het nu 'de Sout- berg'. In 1693 verkoopt de weduwe van de heer Abel de Wolff, Johanna Hartges, het pand daer de Soutberg in de gevel staet aan Andries Patijn. Door het overlijden van Andries Patijn komt zijn dochter, die gehuwd is met Adriaen Steyn, in het bezit van het huis. Zij verkopen het huis in 1757 aan mr. Mattheus Doker van de Hof. Hij doet het 23 jaar later van de hand aan Hendrik Ottenhoff, houtkoper van beroep. Als volgende gebruikers worden achtereenvolgens nog genoemd J.B. Determan, koopman in turf en hout, 1819—1827, Michel Hendriksz. Lem, tapper, 1839, Willem Wagner, kastelein-tapper, 1839 en Bart Janssen, schipper, 1851. In 1878-1900 is hier de firma J.A. Bots, winkelier, zadelmaker, voor boerengereed schap en huishoudelijke artikelen, gevestigd. Deze firma moet de geschilderde reclame Oliekleeding Rubberlaar zen, Touw op de gevel hebben laten aanbrengen. Wegens faillissement wordt het huis op 30 juni 1900 openbaar ge veild. Het huis en een daarachter gelegen pand, Berkenro- desteeg 11 worden toegewezen aan Cornelis Dirk Hoogen- dijk, houthandelaar. Tien jaar later, in 191 o, verkoopt Cornelis Dirk beide panden aan Klaas van Eden, van be roep drogist. Later blijkt dit pand in eigendom te zijn van 205

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 205