het achterhuis. Bepaald werd toen dat indien huis en pak huis niet in één koop verkocht werden, de koper van het perceel Zijlstraat 54 verplicht was om de toegangen en de lichtramen in de achtergevel van dit pand binnen acht da gen na koop dicht te metselen. Dat hoefde niet want beide panden kwamen in eigendom van Johannes Honing, gra veur van beroep. Hij werd eigenaar voor een bedrag van 5100,-. De smederij veranderde in een boekdrukkerij. Dat duurde niet lang want, twee jaar later, in 1878 verkocht de graveur het huis aan Johannes Jacobus Burgers, mees- ter-timmerman te Haarlem, voor hetzelide bedrag. Hij gal kennelijk de brui aan het timmermansvak want rond de eeuwwisseling staat het hoekhuis bekend als Burgers Kof fiehuis'. Zijn vrouw, Petronella Jonckbloedt, verkocht het huis, kort na het overlijden van haar man, in 1920 aan Jean Joseph Jacques, koopman, en mej. Helena Maria Kerkvliet voor 30.000,-. Het huis staat dan lange tijd bekend als het 'sigarenmagazijn van Jacques'. Hij heeft hier een tabaks- warenfabriek en -winkel die later bekend staat als Het Nieuwe Postkantoor'. Vervolgens kwam het huis in handen van familielid Charles Jean Joseph Jacques. Hij verkocht het uiteindelijk in 1971 aan de heren Hubertus Petrus van Rijsbergen en Johannes Adrianus Maria van Rijsbergen. Zij hadden hier een winkel in vrijetijdskleding onder de naam 'Happy Go Lucky'. Een tijdlang was hier ook een bij kantoor van het Haarlems Dagblad gevestigd. Omstreeks 1990 wisselde het huis van eigenaar. Nadat het Haarlems Dagblad het pand begin 1992 heeft verlaten heeft de nieuwe eigenaar het plan ter hand genomen het pand volledig te restaureren. In 1992 is in eerste instantie de win kel aangepakt en opgeleverd. Daarna werd in 1993 gestart met de bovenwoningen. Het voor- en achterhuis heeft ge scheiden ingangen, één entree in de Zijlstraat en de andeie aan de Gedempte Oude Gracht. Op zolder waren nog spo ren zichtbaar van de doorgang tussen de twee panden. Eeist werd begonnen met de kap. De oude dakbedekking, regels en panlatten werden verwijderd. Na herstel van de sporen is het dak voorzien van dakbeschot, isolatie, panlatten en nieuwe dakpannen volgens oud Hollands model. Aange zien het totale dakpakket erg dik moest zijn om aan de ge- luidwerende eisen te kunnen voldoen is bij de aansluiting van het dak met de trapgevel aan de Zijlstraatkant een ver holen goot gemaakt om te voorkomen dat de pannenlijn boven de trappen van de gevel uit zou komen. Bij het pand aan de Gedempte Oude Gracht is één van de spantpoten - die met een vroegere verbouwing gewoon weggezaagd was 209

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 209