- weer in ere hersteld. Vervolgens zijn de balklagen weer gecompleteerd en op sommige plaatsen voorzien van een onderslagbalk in verband met de stabiliteit. Na herstel van de bouwmuren kon begonnen worden met de inbouwpak- ketten voor de woningen. De gevel aan de Zijlstraat is eerst gereinigd en, nadat de slechte plekken waren ingeboet, is het metselwerk opnieuw gevoegd. De zandstenen afdekpla- ten op de trappen zijn - waar nodig - hersteld. De kozijnen, ramen en kordonbanden werden geschilderd. De trapgevel staat er nu weer goed bij. De gestukadoorde gevel aan de Gedempte Oude Gracht is niet geheel kaal gehakt. Alleen de loszittende delen zijn verwijderd, waarna het stukwerk is hersteld. In december 1993 vond de oplevering plaats. Het totale pand is gerestaureerd en bevat een winkel met twee bovenwoningen. Gemeentelijk grote markt 16 (rijksmonument, casco indeling) monumentenbezit Al begin jaren '70 zijn door onder andere Cees Dam, de af deling monumentenzorg en Wiek Röling ideeën ontwik keld om het terrein achter Grote Markt 16 te verbinden met de Vleeshal en Grote Houtstraat 1. Zo zou aan de Grote Markt een cultureel eiland ontstaan. Pas in 1990 kwam dit idee, met de definitieve plannen rond de Verweijhal, op nieuw onder de aandacht. In het pand Grote Markt 16, ei gendom van de gemeente Haarlem, was al jaren een souve- nierswinkel gevestigd. Problemen ontstonden met de huurder van dit souvernierswinkeltje, maar die werden la ter opgelost. Eind 1990 vond overleg plaats met het Frans Halsmuseum, Thijs Asselbergs als stadsarchitect, Wiek Röling als architect van de Verweijhal, en monumenten zorg. Een nieuw voorstel van de hand van ing. Steef van der Veldt, ontwerper van monumentenzorg, verduidelijkt met een maquette was naar ieders tevredenheid. Het plan bestond in hoofdzaak uit het verbouwen van het huis met het trapgeveltje. Grote Markt 16, als ingang en scharnier punt tussen de begane grond, verdiepingen en kelder van de Vleeshal (archeologisch museum) en de verdieping van Grote Houtstraat 1 (Verweijhal). Uiteindelijk kon op 23 april 1991 de opdracht gegeven worden aan bouwbedrijf V. de Vries. Het was geen eenvoudige opdracht het gehele programma van eisen te verwezenlijken. Het pand is smal aan de voor zijde en loopt naar achter toe breed uit. Het achterterrein, waar ook een lift moest komen, heeft kleine afmetingen. Het smalle pand moest als hoofdentree voor het gehele complex gaan fungeren en toegankelijk zijn voor invaliden. 210

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 210