Er is dus veel met en aan het pand gedaan om de functiona liteit aan te passen aan de nieuwe situatie in een museum complex. Het is echter ook goed stil te staan bij wat niet werd gedaan. Het kleine vissershuisje staat ingeklemd tus sen twee grote monumentale gebouwen, waarvan de Vlees hal een opvallende ingangspartij aan de Grote Markt heeft en de Verweijhal aan de Grote Houtstraat. Tijdens de ont wikkeling van het plan om van Grote Markt 16 de centrale ingang te maken voor de grote naastliggende panden ont stond het gevoel dat het voor aspirantbezoekers niet logisch zou zijn om daar de ingang te zoeken. Daarbij werd de ge vel met de smalle toegang en de kleine vensters weinig pre sentabel geacht voor de achterliggende functie. Het ver zoek werd dan ook aan Gemeentewerken gedaan om de pui transparant te maken en een bredere toegang te creëren. Een plan, passend bij die gebruikerseisen en open tot aan de bovenzijde van de deur en raampartijen werd gemaakt en door de monumentencommissie geakkordeerd. Een plan, dat uitging van een glazen pui over de gehele begane- grondverdieping, werd door anderen gesuggereerd en door de commissie afgewezen. Het goedgekeurde plan werd toch niet uitgevoerd. Een bezwaar, ingediend door de Vere niging Haerlem, leidde tot uitvoerig overleg waarbij de oorspronkelijke functie van het pand, de restauratie in het begin van deze eeuw toen de oorspronkelijke indeling die reeds lang verdwenen was weer teruggebracht werd en de effecten van de voorgenomen wijziging op de beleving van de Grote Markt als geheel een rol speelden. Een extra pro cedureel facet was dat bestuursleden van de Vereniging ook betrokken waren bij de beoordeling in de Monumen tencommissie en de opstelling van de gebruikerseisen. Het overleg leidde uiteindelijk tot het besluit de gevel te hand haven met slechts minimale aanpassingen voor de toegan kelijkheid voor mindervaliden. De bult in het plaveisel voor de toegang is het meest zichtbare van die ingreep. Ge let op de bezoekersaantallen van de diverse tentoonstellin gen weet 'men' de ingang te vinden. De reacties op het ver rassende contrast van de gevel en het interieur en het trappenhuis naar de tentoonstellingsruimten geven het be sluit ook in uiteindelijke consequentie een positieve strek king. Wie zich in de buurt van de Kleverlaan begeeft zal, aan de Heussensstraat, een alleraardigst molentje aantreffen, beter bekend als de Stoop- of wip-watermolen of ook wel de mo- ONDERHOUD AAN DE MOLENS 213

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 213