len van de Schoterveenpolder genoemd. Als de windrich ting goed is zal de molen draaien. Hoelang men nog van dit schouwspel kan genieten is onzeker. De molen verkeert in niet al te beste staat. De kap is aan vervanging toe. Bij het kruien kreunt en kraakt de molen aan alle kanten. Tijdens het draaien laat de koninsspil een bonkend protest horen. Ook de waterloop is in slechte staat. In de afgelopen jaren zijn enkele maatregelen getroffen om de molen in ieder ge val te consolideren. Zo is enkele jaren geleden de staart in gekort en zijn de kandelaars vernieuwd. Een legaat maakte het mogelijk dat het waterrad werd gerestaureerd. Helaas kraakte dit jaar de staartbalk. Met de nog resterende onder- houdsgelden kon gelukkig een 'noodverband' worden aan gelegd zodat de molen niet hoefde te worden stilgezet. Het wachten blijft echter blijft op de 'grote' restauratie. De Hommel en de Eenhoorn zijn recent gerestaureerd en verkeren in goede staat. Dank zij de inzet van de S(tichting M(olens) Z(uid) K(ennemerland) op deze twee molens was het voor de gemeente mogelijk om het onderhoudsgeld van 1993 aan de Stoop en de Vijfhuis te besteden. Met name de Vijfhuis heeft een ware 'facelift' ondergaan. Reeds enkele jaren was de molen langzaam aan het aftake len. De lange schoren werden uit nood verwijderd, omdat zij door verregaande verrotting een gevaar opleverden. Dit jaar werden de staart en lange schoren vernieuwd door de firma Hercules bouw bv. Daarnaast werden twee velden van nieuw riet voorzien door de firma Thorborg. Er wordt aan gewerkt om in het komende jaar de resterende rietvel den te vervangen. De vernieuwde staart zal het komende jaar worden afgeschilderd, waardoor de Vijfhuis in ieder geval de naam molen weer waard is. Hopelijk is het mogelijk ook de komende jaren in nauwe samenwerking met de smzk de uitdaging aan te gaan om de Stoop en de Vijfhuis in dezelfde conditie brengen als de Eenhoorn en de Hommel, zodat het Haarlemse molenbezit weer voor de wind gaat! GROOT HEILIGLAND 62, FRANS HALSMUSEUM, HOOFDGE BOUW (rijksmonument, schilderwerk) Het oudst nog aanwezige deel van het huidige Frans Hals museum is het hoofdgebouw uit 1608. Deze bouwdatum staat vermeld in het fries onder het driehoekig fronton van de geveltop. De monumentale gevel is in de stijl van de Hollandse Renaissance. Deze gevel onderging in de loop van de tijd een klein aantal wijzigingen. De monumentale ingangspartij dateert uit 1863. In die tijd werden ook de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 214