200 genodigden, waaronder leden van onze Vereniging maar ook van de families Van Vloten, Verwey, Van Eeden en Witsen, gaven acte de présence bij de herdenking van de 175ste geboortedag van Johannes van Vloten. Van Vloten was een uiterst veelzijdig Haarlemmer: historicus, theo loog, filosoof, taal-, geschied- en letterkundige, die meer dan 1500 publikaties op zijn naam heeft staan. Zijn doch ters trouwden met beroemde 'Tachtigers' als Frederik van Eeden, Willem Witsen en Albert Verwey. Na een wel komstwoord van de wethouder van cultuur Alb.R.M. Gud- de en inleidingen van Nop Maas en Guido van Suchtelen haalde de 91-jarige Gerlof Verwey herinneringen op aan zijn ouders Albert Verwey en Kitty van Vloten en aan zijn grootvader Johannes van Vloten. Daarna werd het eerste exemplaar van een boek van Francisca van Vloten over haar betovergrootvader 'Een hartstochtelijk hemelbestor mer, Johannes van Vloten in beeld' aangeboden. Tevens was een mini-expositie rond de figuur van Vloten te zien en een presentatie van zijn publikaties van Van Vloten verza melaar Henk Visman. Al met al een door de entourage, sfeer en kwaliteit unieke bijeenkomst. Op zondagmiddag 21 februari gingen 75 leden met de bus naar de tentoonstelling in het Rijksmuseum over de Haar lemse kunsthandelaar J.H. de Bois. De excursie omvatte niet alleen een bezoek aan de tentoonstelling, maar ook een inleiding door J.F. Heijbroek, een van de organisatoren van de tentoonstelling en co-auteur van het boek over De Bois dat gelijktijdig was verschenen. Daarnaast werd ook de Aduard-kapel bezocht, een onderdeel van het Rijksmu seum, dat gewone bezoekers nooit te zien krijgen. Op zaterdag 3 april was de Vereniging Haerlem met vele andere historische verenigingen en aanverwante instellin gen uit Noord-Holland de hele dag present op de Histori sche Markt, die voor de vijfde keer door de Stichting Histo risch Museum Zuid-Kennemerland werd georganiseerd. Dit keer in het Rijksarchief aan de Kleine Houtweg. Op 9 mei opende voorzitter Van Luyken de verkoopten toonstelling 'Harlemia Illustrata', een co-produktie van Galerie Craque-Allure (van ons bestuurslid Peter Ham- mann) en Historisch Antiquariaat A.G. van der Steur, met een collectie van ca. 1000 oude topografische prenten, te keningen en schilderijen van Haarlem en de regio. Van de hand van ons bestuurslid A.G. van der Steur verscheen ge lijktijdig een uitvoerig gedocumenteerd overzicht van Haarlem en Zuid-Kennemerland in de prentkunst van 1564 tot heden, met in totaal 1464 nummers. 221

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 221