seum geopend, het oude woonhuis van Mata Hari, waar ook veel over Troelstra en Nienke van Hichtum te zien was. De lunch werd gebruikt in het fraaie historische theater Ro mein. 's Middags ging het naar Harlingen en onder andere het Hannema-huis met een bijzondere tentoonstelling van de zeeschilder Nicolaas Bauer. Al met al een zonovergoten, zeer geslaagde dag. Op zaterdag 2 oktober werd voor het eerst in de Hooid- wacht een Open Huis gehouden, voor alle bestaande en nieuwe leden én andere belangstellenden. Dit bleek heel goed aan te slaan. Op 6 november en 4 december vond een reprise plaats. Het aantal bezoekers per keer liep op van 50-75 tot 100-125. Veel animo blijkt er te bestaan voor een rondleiding door de Hoofdwacht. Het ziet ernaar uit dat deze formule (eerste zaterdag van de maand Open Huis Vereniging Haerlem met rondleiding door de Hoofdwacht) een waardevolle Haerlem-traditie gaat worden. Op 30 oktober bezochten leden van de Vereniging Haerlem de Kathedrale Basiliek St. Bavo. Na een inleiding door mr. W.M.N. Eggenkamp en orgelspel door P. Bartelink, kon het Willibrordus-orgel bezichtigd worden en vond een rondleiding plaats door de kerk. De opbrengst van dit sfeer volle bezoek kwam ten goede aan de modernisering van de bediening van het Willibrordus-orgel. Op 16 november presenteerde de Historische Werkgroep van de Vereniging Haerlem (hwh), bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in het restaurant van v&d het boek 'Haarlem —verdwenen stadsbeelden. De collectie Baruch van de hand van Marcel Bulte en Wim Post. Een tentoon stelling over Baruchs fotografisch werk werd aansluitend geopend. Boek en tentoonstelling bleken een groot succes. Een waardige herdenking van het jubileum van de Histori sche Werkgroep Haerlem (hwh). Op 19 november was de opening van de schitterende ten toonstelling in de Vleeshal 'Haarlem in kaart, vijf eeuwen stadsplattegronden', een gezamenlijk project van het Frans Halsmuseum en de Vereniging Haerlem. Ook werd het eer ste exemplaar van het deel Haarlem van de serie Histori sche plattegronden van Nederlandse steden, van de hand van onder andere B.M.J. Speet en A.G. van der Steur aan geboden aan wethouder Gudde. Ten behoeve van de tentoonstelling heeft onze Vereniging een enorme wandkaart van Romeijn de Hooghe in bruik leen afgestaan, die wij indertijd ten geschenke gekregen hebben van de erven Kersten-Tadema. Een mooie afsluiting van het jaar was een informele bijeen- 223

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 223