komst op i december van leden van de Historische Werk groep Haerlem en bestuursleden van onze Vereniging om onder het genot van een hapje en drankje het vierde lustrum van de hwh te vieren en wederzijdse banden aan te halen. Lezingen Dit jaar zijn voor onze leden (én overige belangstellenden) tien lezingen georganiseerd, zeven in het Teylers Museum, twee in Galerie Craque-Allure en één in v&d. Op 23 maart hield Marcel Bulte, secretaris van de Histori sche Werkgroep Haerlem, een lezing over vier eeuwen Haarlem als garnizoenstad. Op 28 april hield drs. Bart Uittenhout, adviseur monumen tenzorg van onze Vereniging, een lezing over de Haarlemse villaparken in de 19e eeuw, zoals het Frederikspark, Ke naupark, Ripperdapark, Florapark en Wilhelminapark. Op 17 mei en 1 juni hield ons bestuurslid A.G. van der Steur in Galerie Craque-Allure een inleiding over prenten van Haarlem en omgeving van de 16e tot en met de 20e eeuw. Het waren bijzondere avonden, want de bespreking van een aantal prenten gebeurde niet aan de hand van dia's, maar de originele prenten gingen van hand tot hand. Op 24 mei hield Pieter Biesboer, conservator oude kunst van het Frans Halsmuseum, een lezing over de Haarlemse schilderes Judith Leyster (1609—1660), een van de weinige vrouwen die in de 17e eeuw in Haarlem als beroepskunste nares heeft gewerkt. Tijdens de jaarvergadering op 23 juni in v&d hield mr. drs. R.L. Miellet, oud-directeur van Galeries Modernes en van de Bijenkorf, een lezing over de geschiedenis van waren huizen in Nederland, met accent op het Vroom Drees- man-concern en op v&d Haarlem. Op 6 september hield de Haarlemse bouwhistoricus drs. K J- Steehouwer een lezing over bouwhistorisch onder zoek, een nieuwe manier om de bouwgeschiedenis van mo numenten te achterhalen. Daarbij kwamen ook allerlei Haarlemse voorbeelden ter sprake. Op 26 oktober hield Wim Bosman onder de titel 'Wonen tussen wind en water' een lezing over de geologische ont wikkelingen en de prehistorische bewoningsgeschiedenis van Zuid-Kennemerland. Op 23 november hield drs. A.E.F. Niemeijer een lezing over scheepsbouw in Haarlem door de eeuwen heen. De lezingencyclus werd op 13 december afgesloten door prof. dr. K.A. Ottenheym, die sprak over de I7e-eeuwse Haarlemse schilder en bouwmeester Pieter Post. 224

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 224