Monumentenzorg Een van de belangrijkste doelstellingen van de Vereniging Haerlem is de zorg voor en het behoud van Haarlems cultu reel erfgoed in het algemeen en Haarlemse monumenten in het bijzonder. Voortdurende alertheid is hier geboden. Het is in dit opzicht een heel druk jaar geweest. De vier belang rijkste onderwerpen, waarop de Vereniging Haerlem actie heeft ondernomen, laten we hieronder de revue passeren: Enschedé-complex, Schouwburg Wilsonsplein, Grote Markt 16 en molen De Adriaan. Het gehele jaar 1993 heeft het bestuur van de Vereniging Haerlem zich intensief beziggehouden met de plannen rond het Enschedé-complex. Al op 27 januari richtte de Vereni ging zich tot het college van burgemeester en wethouders met het verzoek om in de nieuwbouwplannen de Nauwe Appelaarsteeg te handhaven, omdat het om historisch-ste- debouwkundige redenen buitengewoon jammer zou zijn als weer een deel van het middeleeuws stratenpatroon zou ver dwijnen. Ook werd erop aangedrongen het complex voor dat het gesloopt zou worden nauwkeurig te beschrijven en in te meten. Tenslotte verzochten wij de gemeente om ui terst zorgvuldig te werk te gaan bij de besluitvorming over het al dan niet slopen van de zogenaamde Drukkershal en daarbij ook de bedrijfshistorische en industrieel-archeolo- gische betekenis van dit gebouw mee te wegen. Van een nauwkeurige beschrijving en inmeting is het voor zover wij weten nooit gekomen en hoe de beslissing om de Drukkershal toch te slopen precies in zijn werk is gegaan, is aan de Vereniging Haerlem nooit bericht. Medio 1993 werden de plannen die de gemeente met het complex had duidelijker. Bij brief van 16 september wend de de Vereniging zich tot de gemeenteraad. Uitgebreid en gefundeerd werden daarin de bezwaren tegen de plannen uiteengezet. De brief werd integraal opgenomen in een spe ciale Nieuwsbrief die aan alle leden van de Vereniging en alle leden van de gemeenteraad werd toegezonden. Het mocht weinig baten. Antwoord op deze brief is nimmer ontvangen. De naar het oordeel van de Vereniging Haerlem rampzalige plannen zijn inmiddels door de gemeenteraad vastgesteld. Misschien biedt het nieuwe collegeprogramma enige mogelijkheid om alsnog aan de belangrijkste bezwa ren tegemoet te komen. Het bestuur beraadt zich ook op ju ridische stappen in de vervolgprocedure. Ook voor het behoud van de schouwburg aan het Wilsons plein heeft onze Vereniging geijverd. Na uitgebreide studie en discussie maakte onze Vereniging bij brief van 22 juli haar standpunt aan het college van burgemeester en wet- 225

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 225