houders kenbaar. Wij citeren uit dit stuk: De Vereniging Haerlem is na ampele overweging en discussie tot de con clusie gekomen dat het gebouw aan het Wilsonsplein niet gesloopt dient te worden, maar juist zorg, bescherming en aandacht verdient. Ons standpunt baseren wij op gronden van architectonische, cultuur-historische en stedebouw- kundige aard. Uiteraard realiseren wij ons dat het gebouw, indien het gebruik als schouwburg zou komen te vervallen, een zinnige bestemming moet krijgen. Wij menen dat er voldoende mogelijkheden zijn, om hier tot een goede oplos sing te komen, die uit exploitatief oogpunt als aanvaard baar te beschouwen is en gelijktijdig zoveel mogelijk van interieur en exterieur van het gebouw in stand laat. Con cluderend zijn wij van oordeel dat de schouwburg als ge bouw behouden dient te blijven en dat naar een bestem ming gezocht dient te worden waarbij het karakteristieke interieur en exterieur zo veel mogelijk gespaard blijven. Wij hebben overigens van de gemeente nimmer enige reac tie hierop ontvangen. De actie van onze Vereniging en van vele andere organisa ties en burgers heeft in ieder geval enig resultaat gehad. Zoals bekend bevat het nieuwe collegeprogramma een pas sage waarin wordt gesteld dat de gemeente het huidige ge bouw aan het Wilsonsplein zal handhaven. Hoe en met welke bestemming is niet duidelijk. Erg veel werk hebben wij gehad om een wel heel onzalig plan te verhinderen: de door de gemeente voorgenomen sloop van de onderpui van het pand Grote Markt 16. Het gaat hier om het zogenaamde Zandvoortse visafslaghuisje, een rijksmonument, dat ingeklemd ligt tussen de Vleeshal en Vermeulen. In het kader van de bouw van de Ver- weyhal, wilde de gemeente op deze plek de hoofdingang tot het hele museale complex maken en vond het nodig om hier een 'modern' gezicht aan te geven. Dit hield in sloop van de onderpui en deze vervangen door een, buiten de rooilijn uitstekende, glazen entree. Het geheel werd door onze Vereniging volkomen in strijd geacht met de monu mentale kwaliteit en allure van de Grote Markt en met het gemeentelijk monumentenbeleid en het beschermd stads gezicht. Bij brief van 26 januari 1993 diende de Vereniging een uitgebreid bezwaar in tegen de bouwaanvraag. Ook procedureel behandelde de gemeente de zaak niet even zorgvuldig en duidelijk. Maar eind goed, al goed. De gemeente draaide de eerder genomen besluiten terug en de sloop ging, op het nippertje, niet door. De gemeente berichtte nadien dat men de bijdra- 226

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 226