gadering; feestelijke verwelkoming van het 1750e, 2000e of (mogelijks zelfs) 2500e lid; speciale Nieuwsbrieven; jaarexcursie naar Gent tezamen met de Vrienden van de Bavo; gecombineerde Bavo/vH-dag; een symposium over de Haarlemse geschiedbeoefening; oprichting van een werkgroep of Stichting Haarlemse geveltekens; bijzondere Haerlem-lezingen. Diverse bestuursleden zijn overigens ook bij de voorberei ding van allerlei andere in 1995 geplande evenementen be trokken. Zo bijvoorbeeld bij een grote topografische ten toonstelling, bij het 'Haarlem-boek' dat in 1995 verschijnt, bij talloze andere boeken die voor 1995 gepland zijn en bij een onderwijsproject van de Stichting Haarlem Publikaties. Ons bestuurslid mevr. drs. A.E.C. Lindijer is voorzitter van de werkgroep historie die onder de Stichting Haarlem 750 valt. Het belooft voor Haarlem en 'Haerlem' een historisch jaar te worden. Hoofdwacht De Hoofdwacht, Grote Markt 17/hoek Smedestraat, is een van de oudste gebouwen van Haarlem. Mogelijk werd dit huis van 1245 tot ca. 1350 als stadhuis gebruikt. Van ca. 1350 tot 1755 was het woonhuis, waarbij de onderhuizen gebruikt werden als drukkerij, winkel en bierkelder. In !755 werd het pand, in vroeger tijden ook wel aangeduid als het 'Huis met de trappen' of als 'Oude Stadhuis', door de gemeente gekocht en werd het zetel van de schutterij, later Burgerwacht en militaire wachtpost. Vandaar de naam Hoofdwacht. Vanaf 1 januari 1919 huurt onze Vereniging dit pand. Kan een Historische Vereniging Haerlem zich een waardiger hoofdzetel denken? Helaas was het hele pand, vooral de bovenverdiepingen al vele jaren aan een grondige restauratie toe. De staat van het pand was zo slecht, dat dit de gebruiksmogelijkheden door onze Vereniging sterk beperkte. Na een lange aanloop en veel ambtelijk en bestuurlijk overleg komt nu eindelijk de restauratie in zicht. De gemeenteraad van Haarlem heeft in middels de nodige gelden beschikbaar gesteld, maar ook onze Vereniging zal voor de inrichting een fors bedrag op tafel moeten leggen. De feitelijke restauratie zal in mei 1994 starten. De oplevering is in 1995 voorzien. Het bestuur heeft inmiddels een beleidsvisie vastgesteld ten aanzien van het toekomstig gebruik van de Hoofdwacht. Hoofdpunten hiervan zijn; - de Hoofdwacht en onmiddellijke omgeving dient weer een sieraad op de Grote markt te worden 228

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 228