Necrologieën Rien Baartmans 27 juni 1937-8 september '993 Op woensdag 8 september 1993 is op 56-jarige leeftijd de Haarlemse poppenspeler Rien Baartmans overleden. Naast zijn sterfbed stond Slingertje, het aapje, trouw bij zijn pop- penbaas de wacht te houden. Als negenjarig jongetje heeft Rien dit popje van zijn ouders gekregen, het enige exem plaar uit zijn hele collectie, dat niet zelf gemaakt is, maar wel het wezentje dat Rien en Merlijn zoveel bekendheid heeft gegeven. Als zoon van een apothekersassistent werd Rien Baartmans op 27 juni 1937 in Amsterdam geboren. Negen jaar later verhuisde de familie naar de Binnenweg te Heemstede, waar Riens vader zich als drogist vestigde. Tijdens de Haarlemse Insterscholaires - ontmoetingen op het culturele vlak tussen de middelbare scholen van Haar lem - vertegenwoordigde Rien zijn school, het Jac. P. Thijsselyceum uit Overveen met een Javaanse dans. Op deze manifestatie ontmoette Rien zijn eerste vrouw Maaike Hobbel, die haar meisjes-HBS uit Haarlem vertegenwoor digde met een declamatie. Op 17 september 1957 werd in Leiden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde een poppenspelwedstrijd voor amateur poppenspelers gehouden. Op die datum beleefden Rikkie en Slingertje hun eerste poppenspelavontuur 'De tover- hoed waarmee Maaike en Rien de eerste prijs in de wacht sleepten. Maaike, die aanvankelijk droomde van een car rière als journaliste, en Rien, die eigenlijk volkenkunde zou gaan studeren, kozen toen definitief voor het poppenspel en richtten de volgende dag Poppentheater Merlijn op. De jon ge poppenspelers gaven met hun reizend theater vele voor stellingen voor de tachtig Haarlemse lagere scholen en traden tijdens de vakanties op in de Vleeshal. Op 24 december 1965 openden zij hun vaste poppentheater aan het Hasselaersplein in Haarlem. Het zevende poppen- schouwburgje van Nederland werd ten doop gehouden door wethouder Daaf Geluk en literator Rico Bulthuis. Naast hun vele voorstellingen met Rikkie en Slingertje 238

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 238