voor de Haarlemse scholieren, voor de ontelbare school reisjes, die van heinde en ver naar het theater georganiseerd werden, en de openbare voorstellingen voor kinderen vanaf vijf jaar op woensdag- en zaterdagmiddag, brachten zij voor volwassenen literaire poppenspelprogramma's, waar mee zij zich voorzichtig op het experimentele vlak bewo gen. Dat waren: de oosterse legende 'De regenvorst en zijn Bruid', de bewerkte novelle van Godfried Keiler 'Spiegel de Kat' en het cabaretachtige poppenspel 'Suite voor acht handen'. In 1965 zijn ook hun bekende televisieprogramma's bij de Avro gestart: korte avonturen van Rikkie en Slingertje, op genomen in het huistheater Merlijn met altijd een kinderpu- bliek van een Haarlemse school. Zij hebben tussen 1965 en 1972 ongeveer zestig televisie-poppenspelen gemaakt, waarvan - zoals gebruikelijk bij Merlijn - alleen de ver haallijn vast stond, terwijl alle dialogen werden geïmprovi seerd. De verhalen werden gelardeerd met liedjes en Joop Stokkermans aan de piano. Duizenden en duizenden kinderen hebben genoten van het jongetje Rikkie en het aapje Slingertje die in sprookjessfeer hun avonturen beleefden. Het goede overwon, zonder dat het kwade echt negatief werd. Van deze zestig voorstellin gen werden er vier vastgelegd op twee grammofoonplaten. Een van de doelstellingen van Merlijn was, dat de fantasie van de kinderen levend gehouden moest worden, dit door hen aan te spreken in voor kinderen begrijpbare taal. Daar naast was de visuele wereld van het poppenspel erg belang rijk, zoals kleur- en lichtsferen en de beweging. In 1966 en 1968 bracht Merlijn voor de Burgeravonden van de gemeente Haarlem (een gebeuren, waar 21-jarigen door het gemeentebestuur werden ontvangen) twee speciale voorstellingen. De ene was een parodie op de geschiedenis van Haarlem en de ander een muzikaal mimisch poppen spel 'Suite voor acht handen', gebaseerd op een al eerder genoemd spel. Aan beide voorstellingen werkten de Haar lemse kunstschilder Michel van Overbeeke met zijn toen malige vrouw Christhilde Kleyn mee, de muzikale verzor ging en regie waren in handen van Dick Mandersloot. Ook speelden zij toen in de Waagtaveerne aan het Spaarne. De wegen van Rien en Maaike hebben zich in 1973 8e_ scheiden en vanaf die tijd is Rien solo gaan werken met Slingertje in de hoofdrol. Slingertje bleef het dolkomische aapje, maar ontwikkelde zich ook tot een evenwichtige per soonlijkheid. Rien bedacht vanaf 1973 nog tien poppen- avonturen voor het aapje Slingertje, waarvan de eerste viei 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 239