lan-orkest - wayangvoorstellingen voor kinderen. Deze waren gebaseerd op de verhalen over Kancil. het slimme dwerghertje. Naast de wayang-kulit hield Rien zich ook bezig met het Nederlandse schimmenspel. Vanaf 1968 bevonden zich op de zolder van Hasselaersplein 35 enige kisten met mooie schimmen van Frans ter Gast: 'De Beatrijs met tekst van P.C. Boutens en 'De Slimheidskampioen' van Herotodus, bewerkt door Charivarius. In 1973 kwam een groepje leer lingen van de Maria Mavo - waar Edith lerares was - via de Aktie Paasschoonmaak bij poppentheater Merlijn terecht en de 'schimmenjongens' restaureerden de schimmen, die Frans ter Gast in 1939 gesneden had. Er werd een methode ontwikkeld, waarbij de schimmen in twee kastjes bewogen werden en via een ingenieus systeem op een doek werden geprojecteerd. De jongens kopieerden nog drie korte schimmenspelen van Ter Gast uit de collectie van Gerda Meilink en gebruikten die als openingsnummer. In 1976 ging 'De Slimheidskampioen' ('De Beatrijs' bleek niet ge schikt) in première met Rien als verteller en de leerlingen van de Maria Mavo als Schimmengroep. Het werd een da verend succes. Een paar jaar later kon Rien nog meer schimmen van Frans ter Gast in bruikleen krijgen, zoals de 'Rehabilitatie van de Baron van Münchhausen' en de 'Vreeselikke Moort van Raemsdonck'. Ook met deze schimmen zijn vele voorstel lingen gegeven, zowel in Nederland als in België. Tussen door heeft Rien ook nog met zijn poppenspel aan Neder landse speelfilms van bekende cineasten meegewerkt, zoals Flesh Blood en Het Wassende Water. In maart 1993 heeft Rien, terwijl zijn gezondheid al flink achteruit ging, met bovenmenselijke inspanning en met de toegewijde hulp van zijn oudste dochter Mira en zijn tiou we assistente Els Erwteman zijn laatste drie voorstellingen 'Slingertje en Tromtaal' gespeeld. Met dit spel is het doek gevallen, want niemand kan hem opvolgen in poppenthea ter Merlijn, of als Nederlandse dalang bij Raras Budaya. Maar de geest van deze integere, bewogen poppenspeler, die ontelbare kinderen en volwassenen bereikt heeft, zal blijven voortleven en nog velen blijven inspireren. EDITH BAARTMANS-OTTEN MARIJKE KOTS 241

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 241