Mr. Johan Willem Op 20 december 1993 overleed mr. Johan Willem Groes- Groesbeek beek in de leeftijd van 85 jaar. Een week daarvóór was hij 16 november 1908- opgenomen in het ziekenhuis waar hij lag op dezelfde ka- 20 december 1993 mer als zijn vrouw Corrie, die daar al veel langer werd ver pleegd. Geboren en getogen in Koog aan de Zaan was Johan Groes- beek van oorsprong een Zaankanter die Noord-Holland al tijd trouw gebleven is. Na zijn rechtenstudie in Amsterdam was hij korte tijd werkzaam in de advocatuur. Maar de ge schiedenis en speciaal het bronnenonderzoek boeiden hem meer. Hij koos voor het archiefwezen, volgde daartoe een opleiding als volontair bij het gemeentearchief Amsterdam en verwierf in 1943 het diploma wetenschappelijk archief ambtenaar der eerste klasse. Reeds in hetzelfde jaar trad hij op als waarnemend rijksar chivaris in Noord-Holland. Onder meer werd hij belast met het beheer over de twee rijksbergplaatsen voor kunstschat ten in Heemskerkerduin te Heemskerk en was hij verant woordelijk voor de evacuatie van archieven en museum schatten uit de kuststrook van Den Helder tot Middelburg. Onder moeilijke omstandigheden, met levensgevaar tijdens bombardementen, verzorgde hij de tranporten naar beide bunkers met hulp van personeel van het Rijksarchief en enige ondergedoken studenten. Met het verbergen van kis ten met bezittingen van de koninklijke familie was hij per soonlijk belast. Na de oorlog stichtte hij het historisch tijdschrift 'De Zaen- de' en werd hij voorzitter van de Zaanlandse Historische Vereniging. Jarenlang organiseerde en leidde hij de excur sies van deze vereniging. Met zijn initiatieven op dit gebied heeft hij mede de grondslag gelegd voor de latere totstand koming van 'De Zaanse Schans'. In 1948 trouwde hij Cornelia Maria Ottow die evenals zijn vader apotheker was. De vier kinderen uit het huwelijk zul len spoedig gewend geraakt zijn aan de veelzijdige belang stelling van hun ouders. Ook in 1948 volgde zijn benoe ming tot rijksarchivaris in de provincie Noord-Holland en provinciaal inspecteur voor de gemeente- en waterschaps archieven. Zijn activiteiten waren velerlei. Hij had een werkzaam aandeel in de oprichting van de Culturele Raad van Noord-Holland. Sinds de oprichting was hij lid van de Provinciale Commissie Stad en Dorp van de Bond Heem schut en in Haarlem behoorde hij tot de oprichters van de Vereniging 'Vrienden van het Huis van Jac. van Looy'. In de loop der jaren werd hij een kenner bij uitstek van de provincie met haar vele gemeenten en waterschappen en 242

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 242