door zijn studies raakte hij vertrouwd met de Noordhollan ders door de eeuwen heen. Zijn intense belangstelling voor geschiedkundige gegevens en het leggen van verantwoorde verbanden daarin brachten hem tot vele publikaties in tijd schriften en tot een aantal boeken. In de totstandkoming van het gedenkboek "Zaandam 150 jaar stad, 1811-1961 had hij een groot aandeel. Zijn standaardwerk over de ge schiedenis van Amstelveen 'Amstelveen, acht eeuwen ge schiedenis' leidde tot het ere-burgerschap van deze ge meente. In 1972 verscheen zijn boek over de geschiedenis van Heemstede. Bij zijn pensionering in 1973 werd hij be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn on derzoek en studie zette hij onverminderd voort. In 1978 verscheen zijn boek 'Heemskerk onderweg van verleden naar heden'. Daarna volgden 'Middeleeuwse kastelen van Noord-Holland, hun bewoners en bewogen geschiedenis en 'Bennebroek beeld van een dorpsgemeenschap Hij wees altijd op het belang van gedegen bronnenonder zoek en hekelde degenen die schreven zonder eigen onder zoek, 'napraterij' noemde hij dat. Amusant kon hij vertel len een lezing te hebben gehoord waarbij delen van de voordracht letterlijk ontleend waren aan een van zijn boe ken. Met een tinteling in de ogen kon hij dan zeggen: om dat te horen was ik er eigenlijk niet heengegaan. Zijn laat ste onderzoek dat hij nooit als afgerond heeft beschouwd ging over Laurens Jansz. Coster. Naar zijn mening was er wel veel over Coster geschreven, maar was er naar zijn per soon te weinig bronnenonderzoek gedaan. In zijn boekje 'Wie was Laurens Jansz. Coster? Een nieuw licht op zijn persoon' kwam hij tot de conclusie dat er met Coster méér aan de hand geweest moet zijn dan aléén legendevorming, zonder echter aan dat 'meer' een verantwoorde inhoud te kunnen geven. Johan Groesbeek was kritisch, zo kritisch dat anderen daar wel eens moeite mee hadden. Dan was het goed te beden ken dat hij zelf om zo te zeggen ook onder het juk van zijn eigen kritiek doorging. Eenvoudig van aard, was hij afke ring van ophemelen en grootspraak. Met een groot gevoel voor humor kon hij ook wel eens somber zijn. maar de somberheid had nooit het laatste woord. Alles sal reg kom, zei hij wel eens al zal dat misschien niet op aarde zijn. Zijn gezondheid liet nogal eens te wensen over en van een ernstig auto-ongeluk tijdens een vakantiereis van het gehe le gezin in Turkije droeg hij nog jaren de gevolgen. De laat ste jaren, toen zijn vrouw Corrie aan een ernstige ziekte bleek te lijden, waren moeilijk. Op zijn hoge leeftijd liep hij 243

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 243