in zijn doen en laten. Teveel belangrijke mensen had hij in zijn daagse werk ontmoet, die hij meewarig kon nakijken, om zichzelf bij tijd en wijle niet een spiegel voor te houden. Die ironische hoffelijkheid was misschien zijn grootste kracht. Corneille F. Janssen Geheel onverwacht is op i november jongstleden te Bolza- 23 augustus 1926- no overleden Corneille F. Janssen, oud-hoofd van de afde- 1 november 1993 ling Monumentenzorg van het Bedrijf Openbare Werken. Na een periode van ziekte leek er een uitzicht te zijn op her stel, maar het heeft spijtig genoeg niet zo mogen zijn. On der grote belangstelling heeft zijn begrafenis op 9 novem ber 1993 in Coevorden plaatsgevonden. De keuze voor deze plaats is niet zo verwonderlijk gezien de langjarige en heel speciale band, die hij daarmee heeft gehad. Niets voorspelde in zijn jeugd dat het behoud van het cultu reel erfgoed zo'n centrale plaats in zijn leven zou gaan in nemen. Na een start in een geheel andere richting krijgt hij de kans om directeur van de Bond Heemschut te worden, welke functie hij enkele jaren met enthousiasme heeft be kleed. In 1954 wordt hij vanuit de gemeente Haarlem bena derd met het verzoek om een visie te geven op de mogelijk heden van een eigen gemeentelijke Monumentenzorg (ongeveer in dezelfde tijd, dat dit ook in Amsterdam speel de). Zijn blauwdruk hiervoor kon realiteit worden toen hij in 1956 zijn benoeming ontving tot hoofd van de gemeente lijke Monumentenzorg in Haarlem, precies 27 jaar voor zijn overlijden. Zijn opzet, een geheel zelfstandige afdeling ten behoeve van de Haarlemse monumenten, is een succesformule ge bleken, en is voor vele gemeenten dan ook een inspiratie bron geweest. In de oorspronkelijke situatie staat de afde ling direct onder de wethouder Monumentenzorg, maar naderhand is de afdeling ondergebracht bij het bedrijf Openbare Werken. Hiermee en met de gedwongen verhui zing van het monumentale Gedempte Oudegracht 41/43 naar het uiterst utilitaire Zuider Buitenspaarne 22 had Cor neille de grootste moeite. Deze factoren speelden mee bij zijn overwegingen om in te gaan op de uitnodiging van de Drentse Commissaris van de Koningin om naar Drenthe te komen. De opheffing van de afdeling Monumentenzorg in Haarlem in 1991 - geheel tegen de landelijke trend in - is niet alleen 248 WIM HELVERSTEIJN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 248