niet om: Gerrit van Assendelft, president van het Hof van Holland, Vincent Cornelisz en Adriaan Stalpaard, rent meester van Kennemerland en Friesland. 57) Hun uitspraak (1534) hield ontbinding van het contract met Gregorio in waarvoor Haarlem hem 1.900 over vier jaar uitgesmeerd zou moeten vergoeden. Door verdere bemiddeling van Adriaan Stalpaard werd dit bedrag gewijzigd in 1.300 dat dan direct betaald moest worden. Deze som heeft de stad in de vorm van losrenten geleend bij het Heilige Geesthuis. Haarlem heeft ook de jaarlijkse rente betaald (6'/4%); in 1540 is de hoofdsom afgelost.58) Dit alles betekende het einde van Gregorio's draperie in Haarlem. Drie weefgetouwen kocht de stad van hem in '535 voor 32'/2 om die daarna aan Haarlemmers van de hand te doen. Het was immers bij keur verboden om appa ratuur van de draperie uit de stad te laten gaan. In 1538 ver trok ook Gregorio's echtgenote Christina de Wit. Ook nu weer moest het eerder genoemde drietal Hollandse bestuur ders zijn bemiddeling verlenen voor de vaststelling van het exuerecht voor de goederen die Christina meenam. Grego rio zou in drie jaarlijkse termijnen elk 120 betalen, het geen ook geschied is.59) De machtspositie van Hoe was het mogelijk dat Frans de Wit tegen de zin van in De Wit en De Ayala elk geval een deel van het stadsbestuur en de drapeniers de contracten met Spaanse kooplieden kon afsluiten en in het bijzondereen tijd lang zo'n machtspositie kon bedingen bij de export van lakens naar het Zuiden? Welke mechanismen bewerkten dat Gregorio de Ayala het gedaan kreeg dat de stad steeds forser zijn nieuwe draperie financieel ging on dersteunen? Kortom, de vraag is: wie waren deze mensen? Frans Jacobsz de Wit stamde uit een zeer welgestelde fami lie. Voor de vermogensbelasting van 1498 werden Jacob Jansz Witten kinderen voor 3.500 aangeslagen. Van de ongeveer 2.150 belastingplichtige gezinshoofden behoorde het gezin De Wit tot de 26 rijkste Haarlemse families waar van het vermogen lag tussen 3.500 en 7.000 De formule ring suggereert dat vader De Wit niet meer leefde en dat de boedel nog onverdeeld was. Daar ons het aantal gerechtig den in de erfenis onbekend is, kan niet bepaald worden welk deel van het vermogen aan Frans is toegevallen. Frans de Wit heeft zich, zoals we hiervoor reeds konden schetsen, ontplooid tot een koopman van internationale al lure. Een man die de jaarmarkten van Antwerpen en Ber gen op Zoom frequenteerde en beschikte over de beste rela ties met buitenlandse koopmanshuizen. Door zijn dochters 24

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 24