Jaap Meijer Jaap Meijer was een fenomeen. Niemand kende hem in al 18 november 1912- zijn aspecten. De hier volgende feiten en herinneringen ge- 9 juli 1993 ven dan ook slechts een fragmentarisch beeld van zijn per soon en werk. Jaap Meijer werd geboren op 18 november 1912 in Win schoten. Zestig jaar later, toen ik met hem in de auto door een oud stuk Hillegom reed, riep hij opgetogen: Prachtig, die lage arbeidershuisjes, precies het Winschoten van mijn jeugd, door de muren heen ruik ik de koffie die de hele dag op het fornuis staat te pruttelen. Als dertienjarige vertrok hij naar Amsterdam om er aan het orthodoxe Nederlands Israëlitische Seminarium opgeleid te worden tot rabbijn. Maar hij haakte af en studeerde vervol gens geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam met Nederlandse letterkunde als bijvak. Van de Tachtigers, toen nog steeds de modernen, zou hij zijn leven lang niet loskomen; publikaties zou hij onder andere wijden aan Willem Anthony Paap, die hij overigens als 'zeventiger on der de Tachtigers' bestempelde, en aan Jacques Perk. Meijer werd leraar, had onder meer Anne Frank in zijn klas, en rondde intussen zijn studie af met het proefschrift (bij Jan Romein):'Isaac da Costa's weg naar het Christen dom. Bijdrage tot de geschiedenis der joodse problematiek in Nederland' (1941). Die 'joodse problematiek' heeft zijn wetenschappelijke èn literaire leven gevuld. Jaap Meijer en zijn vrouw Lize (Liesje) Voet overleefden, met hun zoontje Ischa, het concentratiekamp Bergen Bel- sen. Nooit heb ik hem naar die tijd durven vragen. In es sayistische zin heeft hij er niet over kunnen of willen schrij ven. De dijken braken pas toen poëtische middelen binnen zijn bereik kwamen. Meijer werd weer leraar en in 1951 toegelaten als privaatdocent aan de Universiteit van Am sterdam. Zijn daarbij uitgesproken rede Götterdammerung en morgenrood: beschouwingen over Joden in Nederland omstreeks 1900, werd van hoog niveau geacht. Tot zijn grote teleurstelling is hem nooit het hoogleraarschap ten deel gevallen. In 1953 vertrok Meijer met zijn gezin naar Suriname om er enkele jaren te doceren. Teruggekeerd naar Nederland werd hij leraar geschiedenis aan het Coornhertlyceum te Haarlem en bleef dat tot hij omstreeks z'n zestigste enigs zins vervroegd werd gepensioneerd. Het lesgeven ging hem gemakkelijk af en zijn omgang met kinderen, door wie hij zich 'meester' liet noemen, was redelijk ontspannen. Des te merkwaardiger is het dat Jaap en Liesje aan hun eigen kin deren, Ischa, Mirjam en Job, zulke onvervulbare eisen stel- 252

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 252