den dat die de een na de ander van hun ouders zijn ver vreemd. Een tragische ontwikkeling, die zich door Ischa's Brief aan mijn moeder deels in de openbaarheid afspeelde. Toen Liesje een aanzienlijk bedrag erfde - van een in En geland wonend familielid verhuisde het gezin van Haar lem naar een ruime twee-onder-een-kap woning aan de Herman Heijermanslaan 27 in Heemstede. Duizenden boe ken stonden er van de vloer tot het plafond langs de wan den, perfect in het gelid. Diezelfde geordende perfectie, waarbij ieder stofje werd uitgebannen, gold voor alles in het huis. De buitenstaander ervoer dat als overdreven, maar de bewoners misten blijkbaar niet de warmte en gezellig heid die kamers kunnen uitstralen. Zelf kwamen de Meijers 'nergens'. Toen ze mijn vrouw en mij een keer met een be zoek vereerden merkte Jaap op: Dit is de eerste keer in tien jaar dat we samen op visite zijn. In hun eigen huis waren ze overigens zeer gastvrij en menigeen heeft er van Liesjes kookkwaliteiten kunnen genieten. Meijers wetenschappelijke oeuvre is indrukwekkend naar omvang en inhoud. De bibliografie die werd opgenomen in het liber amicorum dat hem bij zijn zeventigste verjaardag werd aangeboden, 'Neveh Ya'akov (Assen 1982), bevat liefst 262 titels. Ook na 1982 is hij uiterst produktief geble ven. Wat het kwalitatieve aspect betreft: Lea Dasberg stelt in nrc Handelsblad van 12 juli 1993 dat hij de geschied schrijving van het Nederlandse Jodendom tot ongeëve naarde hoogte gebracht heeft. Een onvoorstelbare werkkracht, een niet aflatende speurzin waarmee talloze nieuwe bronnen werden aangeboord, een immens kritische en erudiete geest, een superieure intelli gentie, en deze vier gekoppeld aan de verterende ambitie zichzelf voortdurend te bewijzen, maakten Meijer tot de historicus wiens rol na zijn dood volstrekt niet is uitge speeld. Velen zullen zich nog de tanden stukbijten op het door hem aangedragen materiaal en op zijn niet zelden con troversiële geschiedschrijving. Opschudding veroorzaakte hij bijvoorbeeld met zijn in 1967 gepubliceerde 'De zoon van een gazzen. Het leven van Jacob Israël de Haan, 1881 1924'. De moord op de in Jeruzalem wonende dichter - oudleerling van de Haarlemse kweekschool - schokte de joodse wereld. Meijer meende als eerste onomstotelijk te kunnen aantonen dat sprake was van een politieke mooid binnen rivaliserende joodse kringen. In 1969 verscheen zijn Hoge hoeden lage standaarden; de Nederlandse joden tussen 1933 en 1940. De poging om in een documentair en verklarend overzicht de essentie te vat- 253

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 253