En toen werd geheel onverwacht de dichter Saul van Mes- sel geboren! Onder dit pseudoniem publiceerde Meijer in 1967 zijn eersteling Zeer zeker en zeker zeer. In razend tempo volgden andere bundels. De ontvangst ervan bij re censenten varieerde aanvankelijk van Verknipt proza tot Je moet een parel zoeken tussen bergen schelpen en grit. Het was hun dan ook een raadsel dat de tweede bundel, Het be loofde land, snel enkele herdrukken beleefde. Meijer wist blijkbaar van meet af aan het hart te treffen van vele lezers, niet alleen van joodse, hoewel hij in zijn verzen aanvanke lijk overwegend uiting gaf aan het joodse leed. Geleidelijk draaiden de critici bij. Wat konden ze ook anders met een vers als 'sjosjanna', dat in zeven woorden alle verdriet en wanhoop samenvat. sjosjanna vannacht: je spokenstap - ik streelde een lampekap Dat van die lampekap moet tegenwoordig helaas/gelukkig aan jongeren worden uitgelegd. Uit veel van Meijers ver zen, zoals ook uit 'sjosjanna', blijkt dat de dichter van nacht op nacht door dromen geteisterd werd. Hij heeft het als bevrijdend ervaren deze dromen tot poëzie te hebben kunnen verwerken, poëzie die een troostende en therapeuti sche invloed op hem heeft gehad. Naast 'joodse' verzen schreef Meijer al snel ook erotische, die hij priapeeën noemde. Merkwaardig genoeg bleek hij rond z'n zestigste het Gronings nog volledig machtig. Hij publiceerde enkele dichtbundels in dit dialect, veelal met herinneringen aan zijn jeugd. Hij vertaalde ook verzen van vooraanstaande Nederlandse dichters in het Hebreeuws. Meijers niet te stuiten publiceerdrift heeft hem veel meer bundels doen uitgeven dan goed was voor hemzeli ot de dichtkunst. Hij heeft er recht op beoordeeld te worden naar zijn beste verzen, zo n honderd misschien. Een verant woorde bloemlezing zal aantonen dat hij een eigenzinnig en eigensoortig dichter was van meer dan gewone beteke nis. Wie Jaap en Liesje Meijer kende vroeg zich weieens af wat de één moest wanneer de ander zou overlijden. In het voor gaande is vrijwel uitsluitend over Jaap gesproken, maar hij en Liesje waren zo met elkaar verknoopt - door hun verle den, verdriet en moeilijke karakters dat na het heengaan 255

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 255